Sekstings (divu vārdu “sekss” un “īsziņu sūtīšana” kombinācija) pirms pieciem gadiem oficiāli tika iekļauts Oksfordas vārdnīcā. Seksuāla rakstura ziņojumu, kaila ķermeņa fotoattēlu, videoklipu sūtīšana vai saņemšana, izmantojot jebkuru digitālo saziņas rīku, ir viena no populārākajām 21. gadsimta jauniešu izpausmēm. Pēc ekspertu domām, sekstinga sekas var ne tikai psiholoģiski sagraut pašu cilvēku, bet arī sabojāt karjeru.
Psihologi skaidro ka, lai arī lielākā daļa cilvēku zina par sekstinga iespējamām sekām, viņi to dara nevis tāpēc, ka vēlas nokļūt briesmās vai iesaistīties intrigās, bet gan tāpēc, ka jūtas iemīlējušies, idealizē otro pusīti un vienlaikus pilnībā uzticas otram. Ne tikai pusaudžiem, bet arī pieaugušajiem ir viegli uzķerties uz šī “iemīlēšanās āķa”.
Pēc psihologu domām, noteikt sekstinga apmērus nav viegli. Lai arī par šo fenomenu ir runāts desmit gadus, Latvijā līdz šim ir veikti maz pētījumu. Amerikas Savienoto Valstu Viskonsinas universitātes 2016. gada pētījums atklāja, ka 12% vidusskolas un augstskolas studentu ir sūtījuši seksuāla rakstura tekstus. Tikmēr 19% atzina, ka ir saņēmuši kailās fotogrāfijas vai video. Pēc šī pētījuma atkārtošanas 2019. gadā sekstinga izpausmes palielinājās – par 2,8%. Studentu skaits, kuri citiem nosūtīja šāda veida ziņas, pieauga par 8,4%.
Sekstinga bums – pusaudžu gadi
Pēc psihologu domām, intīmo fotogrāfiju vai video koplietošanas uzplaukums iestājas pusaudža gados, kad īpaši aktuāli ir seksualitātes un tuvības meklējumi, miesiskuma izpēte un intīmo attiecību veidošana. Pēc viņu domām, tā ir dabiska cilvēka attīstības sastāvdaļa. Ja agrāk cilvēki nodarbību laikā apmainījās ar papīra lapiņām ar intīmiem tekstiem, tad, parādoties tehnoloģijām, šīs iespējas paplašinājās. Tagad jaunieši un arī pieaugušie apmainās ar koķeta vai intīma rakstura fotogrāfijām.
Atriebība un sabojāta karjera
Negatīvās asociācijas saistībā ar sekstingu parādās tad, kad neuzmanības dēļ intīmās ziņas vai attēli nonāk ļaundaru rokās. Visizplatītākās sekstinga sekas ir intīmu fotogrāfiju izplatīšana draugiem un ģimenes locekļiem. Ir bijuši gadījumi, kad fotogrāfijas ir izdrukātas un izvietotas skolās.
Intīmās fotogrāfijas izplata, lai iebiedētu, sabojātu otra reputāciju un nākotni, jo šīs fotogrāfijas parasti pēc dažiem vai vairākiem gadiem joprojām ir pieejamas tiešsaistē.
Intīmo fotogrāfiju izplatīšana tiešsaistē nav vienīgais sekstinga drauds. Intīmās fotogrāfijas var izmantot arī dažādās pornogrāfijas vietnēs, lai izveidotu viltus profilus sociālajos tīklos (catfishing).
Sekstings – kā sevi pasargāt?
Labākais veids, kā pasargāt sevi no sekstinga sekām, ir vispār nesūtīt intīmās fotogrāfijas, jo to sūtīšanas laikā tiek zaudēta kontrole, un cilvēks nevar būt drošs, kur un kam fotogrāfijas tiks izmantotas.
Nevēlamu seku ir mazāk, ja fotogrāfijas ir koķetas nevis pilnīgi kailfoto, tās nesatur pilnībā atklātas intīmās ķermeņa daļas, kā arī tās nepadara cilvēku viegli atpazīstamu. Ir arī ļoti svarīgi saglabāt šādus ziņojumus, saraksti, kas neveiksmīga sekstinga gadījumā paliktu kā pierādījums.
Ko darīt, ja nevēlamas fotogrāfijas tiek izplatītas tiešsaistē?
Tādā gadījumā jācenšas saglabāt skaidru prātu un mēģināt sazināties ar šo personu, lūgt tās izņemt no interneta. Ja tas nepalīdz, jālūdz citu uzticības personu palīdzība. Ja neviena no iespējām nedarbojas, pēc pierādījumu apkopošanas var sazināties ar policiju. Bērnu un pusaudžu, kas jaunāki par 18 gadiem, kaila ķermeņa attēlu izplatīšana tiek uzskatīta par noziegumu, tāpēc tie, kas šos attēlus izplata, ir civiltiesiski atbildīgi.
Inga
Teikšu, kā ir – “hot hot hot” līdz brīdim, kamēr viņš izvelk savu daiktu! Man bija neērti teikt, ka neko uzbudinošu tur nesaskatu, tamdēļ atvienoju čatiņu, aizbildinoties ar sliktu “wifi” signālu.