Ļoti iespējams, ka jau tuvākajos gados cilvēki spers pirmos soļus uz Marsa. Šāds ceļojums līdz Sarkanajai planētai ilgst aptuveni septiņus mēnešus, kuru laikā ceļotājiem jāsaskaras ar dažnedažādiem izaicinājumiem. Viens no tiem ir saistīts ar tik vienkāršām un primitīvām vajadzībām kā sekss.
Brauciens uz Marsu nav vienīgais ilgais lidojums – darbs Starptautiskajā kosmosa stacijā parasti ilgst četrus līdz sešus mēnešus un, neskatoties uz stingro apmācību, astronauti joprojām ir cilvēki ar cilvēciskām vajadzībām.
Vai šie cilvēki, ilgstoši dzīvojot šaurā kolēģu lokā un slēgtā, izolētā vidē, var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi? Vai viņi var sadzīvot ar ierobežotām attiecību, tuvības un seksualitātes iespējām? Seksa tehnoloģiju nozarei varētu būt atbilde.
Zinātnieki neatlaidīgi pēta cilvēka un mašīnas erotisko mijiedarbību, un mūs, savukārt, interesē tās ietekme un potenciālie pielietojumi cilvēka labklājībai – pat ārpus mūsu planētas robežām.
Sekss kosmosā
Kosmosa izpēte un tiekšanās uz citu planētu apdzīvošanu ir viens no lielākajiem cilvēces sasniegumiem, taču tajā netrūkst izaicinājumu. Viens no tiem ir padarīt kosmosa ceļojumus fiziski un psiholoģiski panesamus, paturot prātā to, ka tuvība un intimitāte ir cilvēka pamatvajadzības.
Kā tad īsti izpaudīsies sekss kosmosa kuģos un nometnēs uz citām planētām?
Pagaidām NASA un citas kosmosa aģentūras noliedz, ka misiju laikā jebkad būtu notikusi kāda seksuāla darbība. Vai nu sekss kosmosā tiešām vēl nav bijis, vai arī neviens par to nerunā. Tomēr jau pavisam drīz cilvēki dosies ilgās misijās uz Mēnesi un Marsu, kas rada bažas par tuvības un seksualitātes nākotni kosmosā.
Svarīgi ir tas, ka kosmosa izpēte un kolonizācija uz ilgu laiku ierobežos misijās esošo cilvēku attiecības, intimitāti un seksualitāti. Misijās pārsvarā dosies tikai daži cilvēki. Mazāk cilvēku nozīmē mazāk iespēju tuvībai – tas apgrūtina partneru atrašanu un potenciāli palielina spriedzi starp apkalpes locekļiem.
Piemēram, varētu būt grūti atrast sev piemērotu partneri ar saderīgu raksturu, vēlmēm un seksuālo orientāciju. Un, ja attiecības neizdodas, cilvēki ir iestrēguši uz kuģa kopā ar bijušo partneri – iespējams, pasliktinot kopējo apkalpes noskaņojumu un komandas darbu, kas nepieciešams, lai izdzīvotu bīstamā vidē.
Cilvēka vajadzības
Kaut arī ir cilvēki, kas spētu izturēt pilnīgu atturēšanos no intīmām nodarbēm, citi var saskarties ar fiziskās un garīgās veselības problēmām. Tomēr šķiet, ka NASA baidās no tuvības un seksualitātes jautājumu risināšanas. 2008. gadā NASA Johnson Space Center pārstāvis Bils Džefs sacīja, ka seksualitātes nozīme kosmosā netiek pētīta, un šo tematu vispār neesot vērts apspriest.
Ņemot vērā to, kas ir zināms par cilvēka seksualitāti, šī nostāja šķiet bezatbildīga. Tas neļauj pētījumiem izskatīt pamatjautājumus par seksuālo veselību un labklājību kosmosā. Piemēram, kā tiek saglabāta cilvēku psiholoģiskā labsajūta, ja ilgstoši ir jāiztur bez erotiskas stimulēšanas un pieķeršanās kādam? Vai uzspiestā atturēšanās ir saprātīgs risinājums?
Seksa tehnoloģijas un “eroboti”
Viens no risinājumiem varētu būt erotisko tehnoloģiju pieejamība gan apkalpei, gan cilvēkiem, kas dodas dzīvot uz citu planētu. Tas varētu ietvert seksa rotaļlietas – jebkuru priekšmetu, ko izmanto seksuālai stimulēšanai. Bet seksa rotaļlietas nesniedzas līdz cilvēku erotisko vajadzību sociālajām dimensijām. Šeit talkā varētu nākt eroboti.
Termins “eroboti” raksturo visus virtuālos un mākslīgos erotiskos līdzekļus un tehnoloģijas. Kā piemēru var minēt seksa robotus, erotiskos čatbotus un virtuālos vai paplašinātās realitātes partnerus.
Eroboti varētu būt kā sabiedrotie gan apkalpes locekļiem, gan cilvēkiem, kas vienkārši dodas ceļojumā uz citu planētu. Papildu seksa rotaļlietas iespējām erotiskie roboti varētu nodrošināt arī sociālo pusi. Tie varētu palīdzēt pret nomāktības sajūtu, ko rada vientulība, un darboties kā romantisku partneru aizstājēji.
Eroboti varētu arī nodrošināt tuvību un emocionālu atbalstu. Un visbeidzot, erobotu sensori un interaktīvās iespējas varētu palīdzēt uzraudzīt astronautu fizisko un psiholoģisko veselību, darbojoties kā papildinājums ikdienas medicīniskajām pārbaudēm.
Ideja paredz, ka eroboti varētu būt dažādās formās un izgatavoti no viegla materiāla. Tie darbotos, izmantojot virtuālo vai paplašināto realitāti, un tie būtu kombinējami ar seksa rotaļlietām, lai sniegtu interaktīvu un visaptverošu erotisku pieredzi. To pašu tehnoloģiju varētu izmantot arī erotiskas pieredzes ieviešanai ar mīļotajiem uz Zemes.
Liene
Man liekas, ka bez seksa var izdzīvot. Nedomāju, ka varētu būt tik traki cik tas ir aprakstīts. Varbūt vīriešiem tas būtu grūtāk, bet man tas būtu diezgan vienkārši.