Varētu nebūt īpaši patīkami iedomāties, kā ar seksu nodarbojās mūsu vecmāmiņas un vectēvi, vai, nedod dievs, kā tika izmantoti vibratori. Bet mūsu senči (labi, varbūt ne tieši mūsu) noteikti izmantoja seksa rotaļlietas.
Tiesa, tās netika izgatavotas no visaugstākā labuma silikona, taču tās tomēr veica savu funkciju. Un vai tad tas nav svarīgākais? Piedāvājam īsu ieskatu seksa rotaļlietu vēsturē – sākot ar dīvainām un uzjautrinošām līdz pat patiesi ģeniālām.
Pirms ~2,000 gadiem
Šis bronzas dildo ar piestiprinātu gredzenu (iespējams, lai to nēsātu kā straponu?) tika atrasts aristokrāta kapā Ķīnas pilsētā Yizheng Dzjansu provincē. Spriežot pēc materiāla un detalizētās formas, senie ķīnieši seksa rotaļlietas uzskatīja par mākslas formu.
Pirms ~2,000 gadiem
Šis nefrīta un bronzas veidojums tika atrasts karaļa kapā netālu no mūsdienu Šanhajas. Pētnieki uzskata, ka šo ‘anālo korķi’ faktiski izmantoja, lai noslēgtu noteiktas atveres līķos un uzturētu ķermeņa “chi” (ķermenī atrodamo dzīvības spēku un enerģiju), nevis kā seksa rotaļlietu. Bet tas noteikti varētu būt mūsdienu seksa rotaļlietu prototips.
Senā Grieķija
Sievietēm vai vīriešiem, kas dzīvoja Senajā Grieķijā, iespējams, nebija pieejams daudz seksa veikalu pilsētas centrā, toties bija daudz maizes. Tā arī tika izmantota, lai veidotu … maizes dildo. Turklāt izrādās, ka tajos laikos dzīvojošie cilvēki netika identificēti kā heteroseksuāli, homoseksuāli vai biseksuāli – viņi vienkārši nodevās jebkuram priekam, ko iecienīja.
1869
Ar tvaiku darbināmais ‘Manipulators’ ir pazīstams kā pirmais jebkad radītais rokas kloķa vibrators. Tas tika ieviests vēl pirms elektrības izgudrošanas. Amerikāņu ārsts Džordžs Teilors nāca klajā ar šo unikālo, diezgan biedējošo dizainu, kas sastāvēja no dildo, kas piestiprināts pie tvaika dzinēja, kas radīja vibrācijas.
Šim cilvēkam noteikti jādod punkti par izdomu. Atšķirībā no daudziem vibratoriem, kas tika ieviesti pēc šī, jūs nekādā gadījumā nevarat to pasniegt kā skaistumkopšanas rīku. Bija skaidri redzams, kādam mērķim tas ir paredzēts. Ir svarīgi atcerēties, ka tāda ierīce kā šī nav izveidota, domājot par sieviešu orgasmu. Šajā laika periodā šādu ierīču mērķis bija palīdzēt mazināt ‘sieviešu histēriju’ – un ar ‘histēriju’ viņi domāja seksuālu spriedzi, taču bija jāpaiet vēl gadu desmitiem pirms šo faktisko vārdu izmantošanas.
1880-1900
‘Macaura Pulsocon’ rokas vibrators bija viens no modernākajiem rokas kloķa vibratoriem, kas tika izveidots 1880. gados un tika pārdots visā 1900. gadu sākumā. Tas var izskatīties kā spīdzināšanas ierīce, taču šis rokas vibrators spēja radīt 5000 vibrācijas minūtē. Protams, tas prasīja daudz vairāk pūļu nekā mūsdienu vibratori. To vajadzēja turēt aiz viena gala, otru novietot uz ķermeņa un pēc tam manuāli griezt kloķa rokturi. Vibrators tika tirgots kā DIY zāles pret slimībām – ak, un, protams, lai apkarotu ‘sieviešu histēriju’.
1900-1920 gadu sākums
Tātad, ko jūs darāt pēc tam, kad esat izgudrojis ‘Macaura Pulsocon’ rokas vibratoru? Jūs uzlabojat modeli un izveidojat nākamās paaudzes vibratoru: ‘Blood Circulator’ jeb ‘Asinsrites Cirkulatoru’. Līdzīgi kā oriģinālā, tas bija rokas kloķa vibrators ar dažiem uzlabojumiem: tam bija aplikatori, kurus varēja ieskrūvēt ierīces centrā, lai būtu iespējams manuāli palielināt vibrāciju.
1920
Jums ir jāpiešķir papildu punkti šim ‘‘Polar Club’ elektriskajam vibratoram par pievilcīgo zaļo rokturi un iepakojumu, kas šo ierīci attēlo, pieliktu pie kakla. Divas interesantas lietas par šo vibratoru, kas iznāca 1928. gadā, ir tādas, ka tas izmanto elektrību – urā, lai vairs nerastos roku krampji – un tas lepojas ar teksturētu galu, lai sniegtu dažādas patīkamas sajūtas. Tā kā sievietes vēl neizmantoja vibratorus tiem paredzētajām ķermeņa daļām, nav iespējams uzzināt, cik daudz to iegādājās kā skaistumkopšanas līdzekli, salīdzinājumā ar tā citiem mērķiem. Taču Antīko vibratoru muzejs to pasniedz kā pagātnes seksa rotaļlietu piemēru.
1930
Vibrators “Andis” tika pārdots gan vīriešiem, gan sievietēm kā skaistumkopšanas un veselības uzlabošanas līdzeklis, ko var izmantot, lai palielinātu asins cirkulāciju galvas ādā, sejā un citur ķermenī. Bet, ņemot vērā, cik daudz dažādu uzgaļu tika pievienots ierīcei, tiek uzskatīts, ka sievietes vaigi nebija vienīgā ķermeņa daļa, kas guva labumu no visiem šiem dažādajiem stimulēšanas veidiem.
1930
‘Rolling Pin’ siltumu izdalošā masāžas ierīce noteikti izskatījās nepretencioza, taču tajā bija ievietots spēcīgs perforators. Tas radīja siltumu un vibrācijas, lai varētu sniegt neticamu masāžu visam ķermenim. Tomēr šī ierīce šķiet mazliet par lielu un apjomīgu, lai būtu domāta tieši klitora stimulēšanai.
1940
Vibratorus, piemēram, šo ‘vintage’ dārgumu, ko sauc par ‘Hollywood Vibra-Tone’, dēvēja arī par “spot reducers”, jo tā ražotāji apgalvoja, ka tas var palīdzēt zaudēt svaru. Tas ir apjomīgs un izskatās vairāk kā klasisks radio, nevis seksa rotaļlieta. Tas noteikti bija neuzkrītošs un neizraisīja sašutumu, ja kāds viesis to atrada vannas istabā.
1940
Bārddziņiem paredzētā ‘Oster Stim-U-Lax’ bija vibrējoša ierīce, kuru varēja piesprādzēt uz rokas, lai sniegtu spēcīgas sajūtas visur, kur tā tiek novietota. Protams, tās tika tirgotas frizieriem, lai izmantotu klientu galvas ādas masāžai, taču cilvēki diezgan agri sāka izmantot citus šīs ierīces ieguvumus. ‘Babelandas vintage vibratoru muzejā’ šis ir iekļauts daudzfunkcionālo vibratoru piemēru sarakstā, kas sniedza “spēcīgas vibrācijas… caur pirkstiem uz galvas ādas vai citas ķermeņa daļas”.
1970
‘Hitachi Magic Wand’ jeb “burvju nūjiņa” bija iemīļots rīks no Japānas, kas kļuva pazīstams kā “Vibratoru Kadiljaks”. Tas tika tirgots kā masāžas rīks, taču ar garo rokturi un spēcīgo vibrējošo uzgali nebija ilgi jāgaida, līdz tādi cilvēki, kā, piemēram, amerikāņu seksa pedagoģe Betija Dodsone publiski nodziedātu slavas dziesmu šim priekšmetam. (Jautrs fakts: Dodsone pat izmantoja ‘Hitachi Magic Wand’ privātajās masturbācijas nodarbībās, lai palīdzētu sievietēm iemācīties stimulēt klitoru.) 70. gadi bija desmitgade, kad vibratori beidzot kļuva pazīstami kā seksa palīglīdzekļi.
1980. gadi – mūsdienas
1983. gadā japāņu seksa rotaļlietu uzņēmums ‘Vibratex’ izgudroja jau par ikonu kļuvušo seksa rotaļlietu ar nosaukumu ‘Rabbit’. Tā drosmīgi devās turp, kur līdz šim nebija pabijusi neviena cita ierīce: tā nodrošināja gan “ieiešanu”, gan klitora stimulāciju. Taču bija viena problēma: japāņu ražotājiem nebija atļauts izgatavot tiešas seksa rotaļlietas, tāpēc viņi izdomāja apiet šo nepatīkamo likumu, pārveidojot savas ierīces dzīvnieku formās (citi uzņēmumi izgatavoja seksa rotaļlietas, piemēram, bebrus, bruņurupučus un ķengurus). ‘Pearl Rabbit’ vibratoram bija pievienota arī rotējoša pērlīšu josta, kas nodrošināja papildu stimulāciju. Tas kļuva ārkārtīgi populārs pēc tam, kad Šarlote seriālā “Sex and the City” parādīja šo ierīci darbībā.