Esot LGBTQ kopienas pārstāvim, ikdienišķa, šķietami nekaitīga vai maznozīmīga diskriminācija, kas pazīstama arī kā mikroagresija, ir neizbēgama ikdienas dzīves sastāvdaļa.
Mikroagresija tiek definēta kā ikdienišķi apzināti vai netīši apvainojumi jeb “uzbraucieni”, kas nodod naidīgus, noniecinošus vai negatīvus ziņojumus.
Jāsaka gan, ka daudzos gadījumos cilvēks, kurš izsaka šos komentārus, ir labsirdīgi noskaņots un nemaz neapzinās, ka ir pateicis vai izdarījis kaut ko rupju vai aizvainojošu.
No malas skatoties mikroagresija var šķist nekaitīga vai nenozīmīga. Cilvēki varētu domāt, ka šos šķietami nekaitīgos komentārus vienkārši vajadzētu ignorēt. Bet laika gaitā šāda veida mijiedarbība var nodarīt ievērojamu kaitējumu. Pētījumi ir atklājuši, ka cilvēki, kuri ikdienā piedzīvo mikroagresiju, saskaras ar garīgās veselības problēmām, piemēram, depresiju un trauksmi, kā arī fiziskās veselības problēmām, piemēram, augstu asinsspiedienu.
Kā atbildēt uz mikroagresiju?
Vai to vajadzētu ignorēt? Izrādīt neapmierinātību? Izskaidroties? Vai arī pateikt kaut ko vēlāk, kad būsi paspējis aptvert notikušo? Tas ir atkarīgs no katra paša un no apstākļiem. Pirmkārt, ņem vērā savu fizisko drošību. Novērtē savas attiecības ar šo cilvēku, vietu, kurā atrodies (gadījumā, ja ar mikroagresiju saskaries darbavietā, būs jārīkojas citādāk nekā pasēdēšanas laikā ar draugiem) un to, vai tu esi emocionāli gatavs šādai sarunai.
Ja tu vēlies atbildēt uz komentāru tūlīt un tagad, vienkāršākā stratēģija ir jautāt: “Ko tu ar to biji domājis?” Dažreiz, kad cilvēki izsaka šķietami aizskarošus komentārus, viņi, iespējams, pat neapzinās, ka viņu teiktais ir ar negatīvu pieskaņu. Lūdzot paskaidrot teikto, šim cilvēkam ir iespēja sadzirdēt vai pārdomāt to, ko viņš tikko teica, varbūt labot teikto vai pat atvainoties.
Un ko tad, ja mikroagresijas cēlājs esi tu pats? Pirmkārt, apzinies, ka tas nepadara tevi par sliktu cilvēku. Daudzi cilvēki ar labiem nodomiem laiku pa laikam netīši izsaka aizvainojošus komentārus. Mums visiem ir kas tāds, ko līdz galam neizprotam.
Atceries, ja esi kādu netīši aizvainojis, nemēģini aizstāvēt savu greizo viedokli, kas parasti ir cilvēka dabīgā reakcija. Mēģini izprast otras personas teikto un to, kā tas viņu ietekmējis, un pat atvainoties, ja esi viņu sāpinājis.
Mikroagresija, ar kuru LGBTQ personām nākas saskarties savā ikdienas dzīvē:
1. Pieņēmums, ka netradicionālajās attiecībās viens partneris ir “vīrietis”, bet otrs ir “sieviete”
Ar šo nākas saskarties daudziem lesbiešu pāriem. Vīrišķīgāka izskata sievietes bieži tiek uzskatītas par tikpat kā vīriešiem, piešķirot viņām sava veida privilēģijas, savukārt pret otru personu, sievišķīgākā izskata dēļ, izturas ar mazāku cieņu.
2. Pieņēmums, ka LGBTQ ir “izvēle” vai “dzīvesveids”
3. Jautājumi par personas intīmajām ķermeņa daļām, piemēram, “Kas tieši tev tur lejā ir?”
4. Pateikt kādam, ka viņš neizskatās pēc geja, lesbietes, utt.
5. Sagaidīt, ka cilvēkam būs noteiktas personības iezīmes vai intereses, kas balstītas uz stereotipiem
Piemēram, sagaidīt, ka geju puisis vēlēsies iet iepirkties kopā ar bariņu meiteņu, un citas situācijas, kas tiek attēlotas filmās.
6. Jautāt transpersonai, kad ir plānota “operācija”
Tas ne vien maldīgi liek domāt, ka transpersonām ir jāveic operācijas, lai kļūtu par veseliem cilvēkiem, bet arī, ka pastāv kāda „viena universāla operācija”, kas transpersonām ir jāveic, lai „sekmīgi” iederētos trans-pasaulē. Daudzi izvēlas nekad neveikt operācijas, daudzi tās vienkārši nevar atļauties.
7. Pieņemt, ka netradicionāli orientēti cilvēki nevar sevi salīdzināt ar tradicionāli orientētajiem
Tiek pieņemts, ka netradicionāli orientēti cilvēki nevar sniegt attiecību padomus tradicionāli orientētajiem, un ka šie cilvēki savā starpā nemaz nevar veidot sapratni, izprast viens otra situācijas un dzīves pieredzes.
8. Jautāt lesbietēm, kā viņas nodarbojas ar seksu
Tas ir tik invazīvs un personisks jautājums. Cilvēki, galvenokārt vīrieši, automātiski domā, ka sievietes viņiem ir parādā šo atbildi. Pārsvarā šie jautātāji arī domā, ka sekss ir tikai un vienīgi dzimumlocekļa un vagīnas mijiedarbība.
9. Jautāt cilvēkam, vai viņam ir draugs/draudzene/vīrs/sieva, pamatojoties uz to, kā viņš/viņa izskatās
10. Domāt, ka tu vari “izlabot” vai “mainīt” cilvēka seksualitāti
11. LGBTQ personas otras pusītes izslēgšana no ģimenes aktivitātēm
12. Runāšana LGBTQ cilvēku vārdā, neļaujot viņiem izteikt savu viedokli
Piemērs tam ir darbavietas, skolas vai iestādes, kas vēlas piedalīties iekļautības apmācībā un apspriest, kā vislabāk atbalstīt netradicionālās orientācijas pārstāvjus. Pieņemot, piemēram, transpersonu atbalstīšanu darbavietā, starp lēmumu pieņēmējiem ir jāiekļauj arī kāds pārstāvis no šīs grupas.
13. Lūgt kādam tikko satiktam cilvēkam pastāstīt stāstu, kā viņš “izkāpa no skapja”, jeb atklāja citiem savu seksualitāti
Parasti tie ir tikko sastapti cilvēki, kas jautā: “Kā tu zināji, ka tev patīk meitenes? Vai tu esi bijusi kopā ar vīrieti, lai par to pārliecinātos?” Neviens nevienam nav parādā savu seksualitātes atklāšanas stāstu un savu vēsturi, lai sniegtu ieskatu vai izklaidi kādai auditorijai.
- 18. GADSIMTA ceļvedis seksa pozās
- Kā “OnlyFans” palīdz sportistiem gūt peļņu, popularitāti un sazināties ar faniem
- Intīmas attiecības: izpētiet jutekliskas pozas dziļākām saitēm
- Zinātnieki atbild, kas ir veselīgāk orālā seksa laikā: izspļaut vai norīt
- Pastāv viens galvenais iemesls, kas ietekmē sieviešu apmierinātību guļamistabā
sieviete
Sieviešu ikdiena – “Tu būtu tik skaista…. ja tu zaudētu mazliet svara…”
Janis Smits
c`mon! to pašu taču bieži izjūt uz savas ādas arī vīrieši. ne mazāk. varbūt pat vairāk savā ziņā. ne pa velti rets vīrietis tiek pie sievietes komforta sajūtas… to tik parasti neizspauž sabiedriski, jo baidās kļut par nevīrišķīgiem, ja vien viņiem nav paslēpts milzīgs maiss ar zaļumiem. apskatat cik liels ideāla saraksts kādam jābūt īstam vīrietim!
bibibi
var jau būt arī fiziska mikroagresija, piemēram, kad bārā noignorē un atsakās apkalpot transpersonu