Piedzīvojumi  Aktualitātes  
3
293

Fetišs: kas vienam nepiedienīgs, citam pilnīgi normāls

Fetiši ir tēma, kas interesē ikvienu. Daži cilvēki nebaidās atzīties, ka viņiem ir kāds fetišs, citi uz to skatās šķībi un prāto, ka tiem nu noteikti nav kaut kas kārtībā ar galvu.

Vārds “fetišs” pirmo reizi tika lietots, lai apzīmētu noteiktu reliģisku priekšmetu pielūgšanu, kad tiem tika piešķirtas pārdabiskas spējas. Piemēram, dažādas statuetes vai krusti. Šodien dzirdot šo vārdu, mēs to uzreiz saistām ar seksuālu uzbudinājumu. Fetišs ir noteikta cilvēka ķermeņa daļa, priekšmets vai īpašība, kas izraisa seksuālu uzbudinājumu.

Mūsdienās šis vārds ir tik izplatīts, ka dažreiz tas zaudē savu nozīmi. Piemēram, ja jums patīk, ka sievietes valkā augstpapēžu kurpes, tas uzreiz nenozīmē, ka tas ir pēdu fetišs. Tāpat tas, ka kādu uzbudina noteikta smarža, nenozīmē, ka tā ir seksuāla novirze. Var nosaukt daudz dažādu fetišu, un tie visi ir normāli, ja vien tie netraucē ne jūsu, ne apkārtējo ikdienai.

Vai es esmu nenormāls?

Kad fetišu var diagnosticēt kā garīgos traucējumus? Lai saprastu šo jautājumu, vispirms apskatīsim fetišisko traucējumu diagnostikas kritērijus saskaņā ar “Garīgo traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatu“.

Pastāv uzskats, ka fetiši ietilpst vienā kategorijā ar vuārismu un ekshibicionismu, un tie atbilst trīs kritērijiem:

  • Pirmais kritērijs: jums ir jābūt seksuālām vēlmēm, kas ir vērstas uz ķermeņa daļu, kas nav dzimumorgāns, vai ir nedzīvs objekts, kas ir ilgušas vairāk nekā sešus mēnešus. Tām ir jāizpaužas fantāzijās, vēlmēs vai uzvedībā.
  • Otrais kritērijs: jūsu fantāzijas, vēlmes vai uzvedība ir radījušas jums ievērojamas ciešanas vai traucējušas jūsu ikdienas dzīvi.
  • Trešais kritērijs: priekšmets nevar būt apģērbs, ko izmantojat pārģērbjoties (piemēram, vīrietis pārģērbjas sievietes drēbēs), un tas nevar būt stimulācijas ierīce, piemēram, vibrators. Tātad vēlme ģērbties sieviešu drēbēs vai vibratora izmantošana nav fetišs.

Tātad, lai fetišu uzskatītu par traucējošu, tam kaut kādā veidā ir jārada jums nopietnas neērtības, un tam ir jābūt ilgušam vismaz sešus mēnešus. No otras puses, ja šie kritēriji neizpildās, tad konkrētais fetišs ir vienkārša seksuāla interese par darbībām vai priekšmetiem, kas jums šķiet patīkami.

Tātad, kamēr jūsu fetiši ilgstoši nerada nopietnas problēmas jūsu ikdienas gaitās, nav vērts uztraukties un piedēvēt sev kādu kaiti.

Pēdu fetišs

Fetišu kategorijas

Lai gan ir daudz fetišu priekšmetu, tos var iedalīt trīs galvenajās kategorijās:

  • Materiālu fetišs – cilvēks ar šādu fetišu parasti jūtas ļoti piesaistīts kādam noteiktam materiālam, piemēram, lateksam, gumijai, zīdam vai ādai. Šāds fetišs ir diezgan izplatīts un ar to ir diezgan viegli sadzīvot.
  • Priekšmetu fetišs – cilvēks ar šīs kategorijas fetišiem izjūt tieksmi pēc noteiktām lietām, piemēram, augstiem papēžiem vai apakšveļu;
  • Ķermeņu daļu fetišs ir tieksme pēc, piemēram, pēdām, matiem, sēžamvietas utt.

Fetiša priekšmeti

Cilvēkam, kurš nesaskaras ar šo tēmu, var rasties daudz jautājumu, kas tad tomēr tiek klasificēti kā fetiša objekti? Patiesība ir tāda, ka tas var būt gandrīz jebkas. Iedomājies jebkuru priekšmetu, un, iespējams, pasaulē būs vismaz viens cilvēks, kuram būs fetišs uz to. Cilvēkiem piemīt visneparastākie fetiši – tas tikai vēlreiz parāda, cik dažādi mēs esam un cik daudzveidīga ir pasaule. Apskatīsim dažus piemērus:

  • Alkas pēc ķermeņa modifikācijām, piemēram, tetovējumiem vai auskariem;
  • Tieksme pēc noteikta apģērba, piemēram, zeķēm, svārkiem vai apakšveļas;
  • Tieksme pēc gumijas vai ādas materiāliem;
  • Tieksme pēc noteiktu veidu apaviem, piemēram, kurpēm ar spiciem papēžiem;
  • Alkas tikai pēc noteiktām ķermeņa daļām, piemēram, pēdām (klasiskais pēdu fetišs), nabas, mutes, nagiem utt.
  • Tieksme pēc galvas vai ķermeņa matiem;
  • Tieksme pēc retākiem priekšmetiem, piemēram, stetoskopiem, knupjiem vai autiņbiksītēm;
  • Urofilija jeb tieksme pēc urīna nesaturēšanas;
  • Skatofilija jeb dzimumtieksme pēc izkārnījumiem;
  • Laktofilija – tieksme pēc zīdīšanas;
  • Menofilija – tieksme pēc menstruālajām asinīm;
  • Uzbudinājums, kas rodas, redzot kādu šķaudām.

Fetišs

Kā rodas fetiši?

Šo jautājumu visbiežāk uzdod cilvēki, kuriem pašiem nav fetišu, vai arī tie, kuri baidās to sev atzīt, jo ir grūti saprast, kā atsevišķi priekšmeti vai kādas cilvēka īpašības, kurām mūsu dzīvē nav acīmredzamas seksuālas nozīmes, var izraisīt uzbudinājumu. Kā norāda žurnāls “Health Line“, ir daudz iemeslu, kāpēc mūs saista viena vai otra lieta.

Pirmkārt, daži cilvēki ir seksuāli vairāk uzbudināti nekā citi. Piemēram, ja intīmā situācijā nejauši saskaraties ar tradicionāli neseksuālu ķermeņa daļu (pēdu vai pirkstiem), personai tā var patikt, un tad viņš vai viņa to dabiski sāks redzēt un izmantot kā seksuālu objektu.

Svarīga ir arī cilvēka personība – 2014. gadā tika veikta aptauja, kurā tika aptaujāti 270 cilvēki, kas praktizē BDSM. Aptaujas rezultāti liecina, ka tiem, kam patīk dominējošā loma, ir atšķirīgas rakstura iezīmes nekā tiem, kuri uzņemsies pazemīgo lomu. Dominantajiem svarīga bija varas un kontroles sajūta, viņi bija pārliecinātāki, savukārt pazemīgo grupa kā svarīgāko norādīja emocionalitāti un jūtu izpausmi. Abas grupas vienlīdz novērtēja empātiju, godīgumu, altruismu un baudu.

Vēl kāds aspekts, kas būtiski ietekmē mūsu seksualitātes izpausmi, ir bērnība un pusaudža gadi, tās pārdzīvojumi un traumas. Ja priekšmets ir patīkams un svarīgs agrīnā pusaudža vecumā, kad mūsu seksualitāte tikai sāk atklāties, pastāv liela iespēja, ka nākotnē mēs to saistīsim ar seksualitāti. Tajā pašā “Health Line” rakstā ir runāts par Viljamsu, vīrieti, kuram ir autiņbiksīšu fetišs, un viņu saista dzīvesveids, kurā pieaugušie tiek uzskatīti par mazuļiem.

Lai arī tas izklausās dīvaini, pastāv pat īpašas kopienas, kurās cilvēki var nākt un justies droši, runājot par saviem fetišiem. Rakstā viņš stāsta, ka pirmo reizi vīrieti autiņos ieraudzījis aptuveni 16 gadu vecumā, kad sērfojis internetā. Jau toreiz šī ideja viņam šķita pievilcīga, tikai tobrīd viņš vēl neapzinājās pastāvošo plašo kopienu un nevarēja skaidri formulēt, ko jūt.

Fetišs un attiecības

Runājot par fetišiem, ir svarīgi atklāti runāt ar savu partneri, cenšoties iekļaut fetišus savās attiecībās, kad vien iespējams. Mūsu partneriem ir jāpieņem visi mūsu seksualitātes izpausmes veidi, nevis jāmēģina no tiem atbrīvoties, jo tikai tad ir iespējamas pilnvērtīgas un cieņpilnas attiecības, kurās mēs varam realizēt savas vajadzības.

Piemēram, ja jums ir pēdu fetišs, jūs dažkārt varat intīmajās nodarbēs iekļaut pēdu masāžu vai citas aktivitātes, kas jums patīk. Kāri pēc kāda konkrēta materiāla, piemēram, lateksa, varētu piepildīt reizi pa reizei pārģērbjoties. Pat ja jūtat, ka daži fetiši sākuši traucēt jūsu ikdienai, aprunājieties ar partneri un meklējiet palīdzību kopā.

3 komentāri

  • 01.04.2022 19:19
    Gastons
    0

    kā ar milf un gilf? tas ir fetišs?

    • 04.04.2022 18:21
      Fiona
      0

      Nē. Bet es atradu info, ka vīriešiem, kuriem patīk milf-as, visdrīzāk būs breast milk fetish

  • 09.04.2022 18:44
    artjoms
    0

    fetiši ir ārstējami

0/ 0

Lasītākie

Padomi  Aktualitātes  
1
7563
Eskorta pakalpojumi Latvijā – vietas un lietas, kas jāzina
Padomi  Aktualitātes  
3
5422
Sieviešu ejakulācija jeb skvirts – kas tas ir un kā to panākt?
Aktualitātes  
3
3866
Erotiskā masāža, tās veidi un piedāvājums
Stāstiņi  Fantāzijas  Piedzīvojumi  
9
3599
Grupveida sekss – reāli iespaidi un pieredzes stāsti

Komentētākie

Aktualitātes  
18
474
Kļūdas seksā, ko vīrieši nekad nepiedod!
Piedzīvojumi  
16
502
Pērkamā mīla. Precēta vīrieša grēksūdze
Aktualitātes  
15
737
Lietas, kas vīriešiem patīk katrā seksa pozā
Aktualitātes  
13
563
Ko vēlas vīrieši 20, 35, 45… gados

Visbiežāk kopīgotie

Aktualitātes  
3
3866
Erotiskā masāža, tās veidi un piedāvājums
Aktualitātes  
7
512
Cik reizes nedēļā pārim vajadzētu mīlēties, lai abi partneri būtu laimīgi?
Padomi  Aktualitātes  
3
5422
Sieviešu ejakulācija jeb skvirts – kas tas ir un kā to panākt?
Aktualitātes  
1
899
Pastāv viens galvenais iemesls, kas ietekmē sieviešu apmierinātību guļamistabā