Aktualitātes  
0
166

Nemīlu, vai vienkārši esmu aseksuāls?

Mūsdienās aizvien biežāk un atklātāk sabiedrībā dzirdam sarunas par seksualitāti. Un tas nebūt nav nekas slikts, gluži pretēji, šādu tendenci vajadzētu vērtēt pozitīvi, jo tā ļauj mums uzņemt jaunu un noderīgu informāciju, kas var uzlabot dzimumattiecības vai palīdzēt novērst ar seksualitāti saistītās problēmas. Tomēr nereti mēs aizmirstam, ka ir arī cilvēki, kurus sekss neinteresē vispār. Pētījumi rāda, ka pasaulē ir no 1% līdz 4% aseksuālu cilvēku. Šajā rakstā mēs mēģināsim saprast, kas īsti ir aseksualitāte, kā to identificēt, un ko darīt, ja uzskati, ka esi aseksuāls?

Kas ir aseksualitāte?

Aseksualitāte būtībā ir seksuālu alku trūkums. Bet, ne vienmēr cilvēki to izjūt absolūti, uz visiem 100% – dažiem aseksualitāte var veidoties vājākā formā, vai parādīties tikai brīžiem, atsevišķos laika periodos. Debates par to, vai aseksualitāti var dēvēt par seksuālo orientāciju, joprojām pastāv, tomēr, lielākā daļa profesionāļu ir vienisprātis – aseksualitāte arī ir orientācija. Svarīgi saprast, ka tai nav nekāda sakara ar celibātu, gūtajām traumām, nevainības saglabāšanu vai morālo nostāju. Proti, aseksuāla persona pati neizlemj, ka kādā brīdī no seksuālām attiecībām atteiksies, tas notiek pilnīgi dabiski. Turklāt, asesksuāliem cilvēkiem var rasties romantiskas jūtas, viņi var veidot emocionālu saikni ar otru, var veidot veiksmīgas attiecības. Vienīgā atšķirība ir tā, ka sekss nav kaut kas tāds, kas viņiem ir vajadzīgs un papildina viņu partnerattiecības.

Nemīlu, vai vienkārši esmu aseksuāls? 
Sekss.lv

Kā saprast, vai esat aseksuāls?

Nav tāda viena konkrēta veida, kā varētu noteikt, ka esat aseksuāls. Lai to saprastu, ir jāieklausās sevī. Aseksualitātes iezīmes pirmo reizi var novērot pusaudža gados, kad pamanāt, vienaudži piedzīvo savas pirmās seksuālās sajūtas, bet jūs ne. Tad seko periods, kad cilvēks sāk domāt – varbūt vēl nav pienācis īstais laiks, varbūt vēl neesat saticis īsto cilvēku. Ja arī jums šādas izjūtas nav svešas, vajadzētu aizdomāties, vai jebkad esat kādu cilvēku uzskatījis par seksīgu, piedzīvojis seksuālas alkas, kādas sajūtas jums rodas, runājot par seksu, un, vai pats dzimumakts šķiet pašsaprotams, vai – tieši otrādi – vispār neinteresē. Tie ir galvenie jautājumi, uz kuriem godīgi atbildot, varēsiet saprast, vai jūs raksturo aseksualitāte.

Seksa negribēšana nav tas pats, kas aseksualitāte

Vēl viena svarīga lieta, kas jāņem vērā – seksa negribēšana nebūt uzreiz nenozīmē aseksualitāti. Pie samazināta libido var būt vainojami vairāki apstākļi, piemēram, zāļu blakusparādības, veselības traucējumi, stress, sliktas attiecības, dismorfiski ķermeņa traucējumi, dzimumu difūzija, hormonālas izmaiņas, traumas un tā tālāk. Bieži vien šādos gadījumos cilvēki atsakās no seksuāla kontakta nevis tāpēc, ka nevēlas, bet tāpēc, ka tā laikā piedzīvo nepatīkamas izjūtas, diskomfortu (piemēram, maksts sausums vai dedzinošas sajūtas). Šādās situācijās ieteicams izmantot kādus palīglīdzekļus, piemēram, lubrikantu. Tāpēc, ja seksu negribas pēc noteiktiem dzīves notikumiem, tas noteikti nenozīmē, ka esat aseksuāls. Šajos gadījumos ieteicams meklēt palīdzību, it sevišķi, ja apzināties – seksu iepriekš patiešām esat izbaudījis, un tikai nesen interese ir mazinājusies.

Aseksualitātes spektrs

Aseksualitāti nav iespējams raksturot tikai vienā veidā, tai ir dažādas izpausmes, un tās definīcijas mēdz atšķirties. Aseksuāli cilvēki var iemīlēties, just vajadzību pēc partnerattiecībām. Bet, ir arī cilvēki, kam seksuālas attiecības vai kopdzīve nav vajadzīga vispār. Taisnība – par aseksuāļiem cilvēkus var dēvēt arī tad, kad seksuāla iekāre tiek piedzīvota ārkārtīgi reti. Visbeidzot, izšķir arī deseksualitāti – tā pastāv kaut kur pa vidu starp aseksualitāti un seksualitāti; proti, seksuālas tieksmes tiek piedzīvotas tikai spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu rezultātā. Kā redzat – visas šīs definīcijas ir patiešām mulsinošas, tāpēc svarīgi ieklausīties sevī.

Nemīlu, vai vienkārši esmu aseksuāls? 
Sekss.lv

Kas izraisa aseksualitāti?

Aseksualitāte nav mentālās veselības stāvoklis, tāpēc tai nav simptomu saraksta vai iemesli, kāpēc tā piemīt. Šī iemesla dēļ nav iespējams skaidri pateikt, kas to izraisa – to drīzāk jāuztver kā personas seksuālo orientāciju. Jāpiemin, ka aseksuāli cilvēki nav obligāti tikuši pakļauti seksuālai vardarbībai vai piedzīvojuši jebkādu citu ar seksu saistītu emocionālu traumu. Turklāt, ja piedzīvojat libido samazināšanos, tas nebūt nenozīmē, ka esat nolemti vientulībai. Tuvību var radīt arī caur ciešu emocionālo saikni, iesaistoties kopīgā nodarbē, runājot par interesantām tēmām vai fiziska kontakta laikā. Tomēr, ja jūtaties nelaimīgs vai saprotat, ka kādas noteiktas jūsu vajadzības tiek ignorētas, varat arī meklēt palīdzību pie psihoterapeita, lai labāk izprastu sevi, savas vēlmes un vajadzības.

Attiecības – kā lai tās izveido?

Kā jau tika minēts iepriekš, aseksuāli cilvēki var būt attiecībās, kuru pamatā ir simpātijas, kaut arī tā nav seksuāla pievilkšanās. Mūsdienās ir pat aseksuālu cilvēku kopienas, kurās cilvēki var atklāti izrunāties, cits citam palīdzēt vai dalīties pieredzē. Nav noslēpums, ka cilvēki šajos saietos nereti atrod arī savu otro pusīti. Satiekas līdzīgi domājoši cilvēki, tāpēc savstarpējā komunikācija veidojas ļoti viegli, nerodas nepatīkami mirkļi, kad viena vai otra partnera vēlmes paliktu neapmierinātas. Tāpat jāsaprot, ka arī aseksuāliem cilvēkiem var būt bērni – viņi vienkārši izmanto dzimumaktu ģimenes radīšanas nolūkos.

Mēs ceram, ka šis raksts jums palīdzēja iepazīties ar aseksualitāti. Tā noteikti nav nekāda nolemtība, jo, kā jau izdevās noskaidrot – aseksuāli cilvēki patiešām var izbaudīt dzīvi un justies laimīgi – tāpat kā visi citi!

0/ 0

Lasītākie

Padomi  Aktualitātes  
1
7682
Eskorta pakalpojumi Latvijā – vietas un lietas, kas jāzina
Padomi  Aktualitātes  
3
5765
Sieviešu ejakulācija jeb skvirts – kas tas ir un kā to panākt?
Aktualitātes  
3
4155
Erotiskā masāža, tās veidi un piedāvājums
Aktualitātes  
0
3130
8 iezīmes, kas padara tevi mazāk pievilcīgu

Komentētākie

Aktualitātes  
18
506
Kļūdas seksā, ko vīrieši nekad nepiedod!
Aktualitātes  
15
772
Lietas, kas vīriešiem patīk katrā seksa pozā
Aktualitātes  
13
603
Ko vēlas vīrieši 20, 35, 45… gados
Aktualitātes  
11
362
Pat zinātnieki ir pārsteigti: sievietes seksa laikā var piedzīvot 3 dažādus orgasmus

Visbiežāk kopīgotie

Aktualitātes  
3
4155
Erotiskā masāža, tās veidi un piedāvājums
Aktualitātes  
0
360
Anālā seksa rotaļlietas: Kuru izvēlēties?
Padomi  Aktualitātes  
0
381
5 jogas seksa pozas, kas uzlabos tava ķermeņa aprises
Padomi  Aktualitātes  
3
5765
Sieviešu ejakulācija jeb skvirts – kas tas ir un kā to panākt?