Vai zinājāt, ka mūsu ķermenis ražo veselus četrus laimes hormonus? Tie ir serotonīns, dopamīns, oksitocīns un endorfīni. Citā veidā tos var saukt par neirotransmiteriem (ķīmiskiem savienojumiem organismā, kas vada nervu impulsus). Apskatīsim divus no tiem – serotonīnu un dopamīnu – un uzzināsim, kāda ir to loma cilvēka seksuālajā dzīvē.
Kas ir serotonīns?
Serotonīns ir bioloģiski aktīva viela, hormons vai citādi, neirotransmiters, kas tiek ražots gremošanas traktā un smadzenēs. Pateicoties tā divām sekrēcijas vietām un dažādajām funkcijām, serotonīnu var iedalīt perifērajā un centrālajā.
Perifērais serotonīns? Kas tas ir? Kādas ir tā funkcijas?
Pat veseli 85% no organismā atrodamā serotonīna tiek ražots gremošanas traktā, zarnās. Šeit ražotais serotonīns caur audiem nonāk asinsritē, kur tas tiek uzglabāts trombocītos (asins šūnās, kas ir iesaistītas asins recēšanas procesos). Šis hormons palīdz mūsu ķermenim sarecēt asinis un dziedēt brūces.
Centrālais serotonīns? Kas tas ir? Kādas ir tā funkcijas?
Pārējais ķermeņa serotonīns tiek ražots centrālajā nervu sistēmā, smadzenēs. To sauc par centrālo serotonīnu. Šī hormona galvenā funkcija smadzenēs ir uzlabot savienojumu starp smadzeņu šūnām, bloķējot noteiktas dažu šūnu īpašības. Un tieši šādā veidā serotonīns veicina ķermeņa emocionālo stabilitāti, veicinot miera, relaksācijas, apmierinātības un laimes sajūtu. Pateicoties šiem emocionālajiem rādītājiem, serotonīns jau sen ir labi pazīstams kā laimes hormons.
Serotonīns organismā arī regulē dažus refleksus, kas nepieciešami intīmām attiecībām. Labi zināms process vīriešu ķermenī ir ejakulācija (spermas izdalīšanās). Serotonīnam ir svarīga loma orgasma iegūšanā.
Kopumā intīmās attiecībās starp pāriem serotonīnam ir būtiska loma. Tas ir atbildīgs par to, lai pēc orgasma cilvēks izjustu tādas sajūtas kā gandarījums, laime, relaksācija.
Kas notiek, ja trūkst serotonīna?
Visbiežāk un visticamāk mēs izjūtam pārāk zemu centrālā serotonīna koncentrāciju organismā. Galvenie tā trūkuma simptomi ir:
- Pasliktināts garastāvoklis;
- Nomāktība;
- Samazināta uzmanības koncentrācija;
- Apātija;
- Paaugstināta trauksme;
- Traucēta atmiņa;
- Emocionālā nestabilitāte.
Kas notiek, ja serotonīna ir pārāk daudz?
Jo vairāk serotonīna, jo laimīgāks cilvēks jūtas? Noteikti nē. Mūsu ķermenim līdzsvars ir ļoti svarīgs: tātad ne par daudz, ne par maz. Galvenie serotonīna pārpalikuma simptomi ir:
- Samazināts libido;
- Galvas reiboņi;
- Miega traucējumi;
- Pēkšņs svara zudums;
- Trīce;
- Muskuļu raustīšanās.
Patiesībā labākais serotonīna daudzums organismā ir tā optimālais daudzums. Ne kritiski maz, kas var izpausties kā depresija, ne kritiski daudz.
Arī saikne starp serotonīnu un libido ir labi zināma: zemāks serotonīna līmenis palielina libido un augstāks serotonīna līmenis samazina libido. Tāpēc, runājot par libido, ir svarīgi saprast, ka serotonīna līmenim ir jābūt optimālam vai mazliet zemākam par vidējo, jo ārkārtējos gadījumos, kad līmenis ir ārkārtīgi zems vai ārkārtīgi augsts, tāpat rodas dažādi traucējumi.
Kā uzturēt optimālu serotonīna līmeni organismā?
- Aktīvs dzīvesveids. Vingrojiet, staigājiet, pēc iespējas vairāk laika pavadiet svaigā gaisā.
- Gaisma. Centieties pēc iespējas vairāk savas dienas pavadīt gaišā vidē.
- Uzturs. Ja jums trūkst serotonīna, izvēlieties produktus, kas satur triptofānu. Tā ir aminoskābe, no kuras veidojas serotonīns. Tos satur tādi pārtikas produkti kā sarkanā gaļa, zivis, siers, biezpiens, rieksti (īpaši ciedru rieksti).
- Dzērieni. Izvairieties no kofeīna uzņemšanas vai vismaz samaziniet to.
- Emocionālais stāvoklis. Ja jūtat nepieciešamību izrunāties, pastāstiet kādam par savu emocionālo stāvokli, nebaidieties meklēt psihoterapijas speciālista palīdzību.
! INTERESANTI IR TAS, KA… serotonīna daudzums organismā ir ļoti atkarīgs arī no melatonīna daudzuma organismā, ko sauc arī par miega hormonu. Kad ir gaišs, spīd saule, melatonīna daudzums organismā samazinās, kas savukārt var nedaudz paaugstināt serotonīna koncentrāciju, ar ko pietiek labsajūtas un garastāvokļa uzturēšanai.
Kas ir dopamīns?
Otrs hormons, par kuru mēs runājam, ir neiromediators dopamīns. Lai gan tas pieder četru laimes hormonu grupai, apgalvojums, kas to raksturo precīzāk, būtu baudas hormons.
Dopamīns. Kas tas ir? Kādas ir tā funkcijas?
Dopamīns tiek ražots centrālajā nervu sistēmā, smadzenēs. Tā ražošanu veicina pozitīva pieredze, piemēram:
- Patīkamas smaržas;
- Garšīgs ēdiens;
- Ķermeņa pieskārieni;
- Sekss.
Vai dopamīns palielina libido? Vai varbūt libido un sekss palielina dopamīna līmeni organismā? Patiesībā uz abiem jautājumiem var atbildēt apstiprinoši – visi šie procesi griežas vienā lokā. Nav šaubu, ka seksa laikā izdalās dopamīns, kas palielina libido. Tas darbojas kā uzbudinājums:
- rosina kaisli un iekāri;
- rada pievilcību un uzbudinājumu;
- veicina vienu no lielākajiem priekiem – orgasmu.
Tā kā dzimumakts noteikti ir labvēlīgs gan fiziskajai, gan emocionālajai veselībai, dopamīns cilvēka organismam ir ļoti nepieciešams!
Kas notiek, ja trūkst dopamīna?
Faktiski dopamīna deficītam ir daudz simptomu, taču mēs apskatīsim visbiežāk sastopamos. Samazināts dopamīna līmenis organismā:
- Samazināts libido;
- Enerģijas un motivācijas trūkums;
- Trauksme;
- Garastāvokļa maiņas;
- Var rasties dažādas atkarības. Tas tiek skaidrots ar to, ka cilvēks, jūtot dopamīna trūkumu, instinktīvi cenšas to kompensēt un nereti iegrimst atkarībās, kas izraisa īslaicīgu baudas uzliesmojumu, piemēram, alkohols, cigaretes utt.
Kas notiek, ja ir pārāk daudz dopamīna?
Dopamīna pārpalikumu var izraisīt dažu zāļu lietošana. Pārmērīgs dopamīna daudzums uzkrājas smadzenēs un var rasties:
- Psihozes, piemēram, šizofrēnija;
- Hiperaktivitāte;
- Uzmanības trūkums;
- Empātijas trūkums;
- Pārmērīga impulsivitāte;
- Agresija;
- Atkarības var rasties arī pārmērīga dopamīna daudzuma klātbūtnē, jo, tiklīdz dopamīna daudzums samazināsies, cilvēks mēģinās to atkal pacelt visos iespējamos veidos un atgriezt ķermeni iepriekšējā stāvoklī.
Kā uzturēt optimālu dopamīna līmeni organismā?
Pats galvenais – dopamīna daudzumam jābūt optimālam un sabalansētam. Pārāk mazs daudzums uz organismu iedarbosies nomācoši, un pārāk daudz mudina cilvēku pārvērtēt savas spējas. Uzturēt optimālu koncentrāciju palīdz:
- Aktīvā atpūta;
- Sabalansēts uzturs;
- Izvairīšanās no kaitīgiem ieradumiem/atteikšanās no tiem;
- Psihoterapija;
- Sekss.
Laimes un baudas hormonu balanss
Ja serotonīns un dopamīns ķermenī ir līdzsvarā, organismā tiek veidota ļoti laba fiziskā un emocionālā vide.
- Serotonīns ir hormons labam garastāvoklim, stabilām emocijām un relaksācijai.
- Dopamīns ir ierosinošs hormons, kas izraisa uzbudinājumu un baudu, motivē.
Darbojoties kopā, uzturot vienam otru nepieciešamajā koncentrācijā, tie padara mūsu ķermeni ne tikai veselīgu, bet arī laimīgu, pārliecinātu, enerģisku un kaislīgu tieši tad, kad ķermenim tas ir nepieciešams.
Kā serotonīns un dopamīns ietekmē intīmās attiecības?
1. Pateicoties serotonīnam un dopamīnam, mēs varam nodarboties ar kvalitatīvu seksu. Ieraugot pievilcīgu cilvēku un sajūtot mums patīkamu smaržu, mēs stimulējam dopamīna ražošanu, kas vairo sajūsmu, pievilcību un kaislību, vēlmi tuvināties cilvēkam. Dopamīns turpina ražoties arī dzimumakta laikā un tiek izvadīts orgasma laikā, kad mēs jūtam milzīgu baudu, kas izraisa eiforiju. Orgasma laikā tiek atbrīvots arī serotonīns, kas izraisa ejakulāciju.
2. Serotonīns, kas ir visdrošākais laimes, apmierinātības un relaksācijas hormons, koncentrē mūsu ķermeni atpūtas stāvoklī.
3. Pēc orgasma dopamīna daudzums smadzenēs ir zems, un smadzenēm ir nepieciešama atpūta, lai tās atkal varētu ražot šo hormonu. Pēc orgasma serotonīna ietekmē atpūšas ne tikai ķermenis, bet arī smadzenes, un tādējādi serotonīns palīdz atjaunot nepieciešamo dopamīna daudzumu.
4. Tāpēc parasti pēc dzimumakta gribas apgulties, atpūsties, pat aizmigt, nevis uzreiz atkārtot dzimumaktu. Lai gan šie divi hormoni dzimumakta laikā tiek izdalīti dažādos laikos, un tiem ir atšķirīgi darbības mehānismi un funkcijas, tie abi ir neatņemamas tuvības un seksa sastāvdaļas.
- 18. GADSIMTA ceļvedis seksa pozās
- Kā “OnlyFans” palīdz sportistiem gūt peļņu, popularitāti un sazināties ar faniem
- Intīmas attiecības: izpētiet jutekliskas pozas dziļākām saitēm
- Zinātnieki atbild, kas ir veselīgāk orālā seksa laikā: izspļaut vai norīt
- Pastāv viens galvenais iemesls, kas ietekmē sieviešu apmierinātību guļamistabā