Aktualitātes  
1
306

4 galvenie noteikumi, kas jāievēro, lai izvairītos no STS

Neskatoties uz to, ka seksuāli transmisīvās infekcijas (bieži tiek dēvētas par seksuāli transmisīvajām slimībām vai STS) būtiski neatšķiras no iesnu saķeršanas, sarokojoties ar kādu, tās parasti tiek izceltas ar īpašu negativitāti. Cilvēki stigmatizē gan slimības, gan pašus cilvēkus, kuri tās saķer, pārnēsā un izplata, un bieži vien tās saista ar tādiem seksa veidiem, kuriem cilvēki paši nepiekrīt, piemēram, izlaidību, seksuāla rakstura darbu vai queer seksu, nevis daudz banālāku realitāti.

Patiesība ir tāda, ka daudzas infekcijas tiek pārnestas ļoti prozaiskos apstākļos, starp cilvēkiem, kuri nedara neko īpaši neparastu. Slimību pārnešana notiek ne tikai starp cilvēkiem, kuriem dzīve nav uzsmaidījusi, turklāt jaunība un citādi veselīgs dzīvesveids neaizsargās jūs no saslimšanas ar seksuāli transmisīvām slimībām, ja vien nebūsiet gudri un nepiekopsiet drošu seksu.

Tātad, kāds ir labākais veids, kā būt informētam par STS, STI un visu, kas tiem pa vidu? Šeit ir četras lietas, kas jāpatur prātā.

Kas jāzina par STS (un kā izvairīties no to saķeršanas)


1. Lietas, kas jāzina par prezervatīvu lietošanu, lai novērstu STS

Prezervatīvu izmantošana, lai efektīvi izvairītos no STS, nav tikai sens nostāsts. Neskaitot pilnīgu atturēšanos, viena, pareizi uzvilkta prezervatīva lietošana visa dzimumakta laikā šajā gadījumā būs labākā izvēle. Bet ir daudzas lietas, ko cilvēki joprojām nezina par prezervatīviem.

Sāksim ar to, ka ne visi prezervatīvi ir vienādi. Ja parasti esat izvairījies no to lietošanas, ir pienācis laiks pārdomāt šo stratēģiju.

Ja nejūtaties labi ar uzvilktu prezervatīvu, iespējams, vēl neesat atradis sev piemērotāko. Prezervatīvi ir tik dažādi: īpaši plāni, tādi, kas pastiprina sajūtas, prezervatīvi ar tekstūru un desmitiem citi stili. Tas, ka sajūta ar uzvilktu prezervatīvu nav pietiekami laba, vienkārši neskaitās kā attaisnojums.

Protams, papildus izmēram, plānumam un citiem estētiskiem faktoriem ir arī jautājums par materiālu – kas var būt ne mazāk svarīgi. Ne visi prezervatīvu materiāli ir saderīgi ar katra partnera ķermeni. Cilvēkiem bieži rodas kairinājumi, izsitumi vai kāda cita veida reakcija prezervatīvu dēļ. Daži prezervatīvi var būt apstrādāti ar lubrikantu, kas var izraisīt alerģisku reakciju.

Foto: Unsplash

2. Lietas, kas jāzina par STS novēršanu citos veidos

Protams, STS profilakse nesākas un nebeidzas ar prezervatīva uzvilkšanu.

Ja esat seksuāli aktīvs, vienmēr pastāv risks. Tāpēc tas tiek saukts par “drošāku seksu”, nevis “drošu seksu”, jo tāds “drošs” sekss nepastāv. Mēs varam tikai mēģināt samazināt riskus, lai padarītu to pēc iespējas drošāku.

Vienam no vissvarīgākajiem drošības jautājumiem nav nekāda sakara ar to, ko jūs faktiski darāt gultā. Patiesībā vissvarīgākais ir tas, cik atklāti jūs esat pret savu ārstu. Tieši tā! Regulāras pārbaudes un godīgums var ietekmēt visu, kas ir saistīts ar STS nesaķeršanu, novēršanu un ārstēšanu.

Regulāras pārbaudes kā arī atklāta saruna ar savu partneri (par savu STS esamību/neesamību), būs nozīmīgākais faktors droša seksa praktizēšanā un līdz ar to arī iespējamā transmisijā.

Protams, bez prezervatīviem pastāv arī profilakse (PrEP): zāles, kuras varat lietot katru dienu un kas var palīdzēt pasargāt jūs no inficēšanās ar HIV. Ir svarīgi atzīmēt, ka pat tad, ja ārsts jums kaut ko tādu ir izrakstīji un to regulāri lietojat, jūs neesat imūns no saslimšanas ar dažādām citām STS.

3. Augsta riska uzvedība, no kuras jums vajadzētu atturēties

Bieži vien cilvēki saslimst ar STS tikai tāpēc, ka persona, ar kuru viņi ir kopā, šķiet tāda, kurai nu noteikti nevarētu būt STS.

Bieži vien mēs uzticamies cilvēkam, pamatojoties uz viņa izskatu un to, cik ilgi mēs viņu esam pazinuši. Šāda veida domāšana parasti veido uzticamu tēlu, kas ir brīvs no STS, kas, savukārt, noved pie prezervatīvu nelietošanas.

Vēl viena augsta riska uzvedība attiecībā uz STS ir alkohola vai narkotisko vielu lietošana. Vielu pārmērīga lietošana var kavēt cilvēka spēju pieņemt saprātīgus lēmumus, kas parasti padara gatavāku iesaistīties riskantās darbībās.

Jāpatur prātā, ka pat nevainīga ķircināšana un spēlītes ar vārdiem “tikai pašu galiņu” un “viss taču būs labi”, nepasargās jūs no saslimšanas ar STS. Ja kāds no partneriem uzstāj, ka ir jālieto prezervatīvs, tad šo soli nedrīkst pārkāpt.

Un, ja domājat, ka dzimumloceklis vagīnā ir vienīgais veids, kā saķert STS, tad padomājiet vēlreiz. Daudzi cilvēki nemaz neiedomājas STS saistīt ar, piemēram, orālo seksu. Pastāv ideja, ka, ja tiek saņemts tikai orālais sekss un dzimumakta nav, tad nav iemesla satraukties.

Dažas STS ir saistītas ar mutes slimībām un var tikt pārnestas ar orālo seksu caur muti uz dzimumorgāniem. Tas var notikt, ja indivīds veic orālo seksu partnerim, kura dzimumorgānos/uz tiem ir STS.

Ja tas jau nav pietiekami satraucoši, tad aizdomājieties par to, ka daudzi STS veidi ir vēl sāpīgāki, ja tos izjūt mutiski. Tas nozīmē, ka, ja neesat pārliecināts par partnera STS statusu (vai savu), visgudrākā izvēle ir vai nu pilnībā atteikties no orālā seksa, vai arī praktizēt to ar prezervatīvu.

Un visbeidzot, ja jūs nebijāt pārliecināti arī par šo… nē, cilvēka ķermenis nav vienīgā vieta, kur jūs varat saķert STS. Arī ar priekšmetiem, kuri tiek iekļauti seksuālās rotaļās, var pārnēsāt slimības. Tās var viegli pārnest uz jebkuru personu, kas iesaistīta to lietošanā. Seksa rotaļlietu izmantošana, kuras nav kārtīgi notīrītas, ir potenciāls veids, kā iegūt infekciju.

Foto: Pexels

4. Ko darīt, ja jums ir aizdomas par STS

Ja jūs nodarbojaties ar neaizsargātu seksu un esat noraizējies, ka, iespējams, esat kaut ko saķēris, tā var būt biedējoša pieredze. Pirmā lieta, kas jums jādara, ir jādodas pie ārsta – vai nu veselības klīnikā, slimnīcā vai ārsta privātpraksē.

Pieskaies vizītei pēc iespējas ātrāk. Tā var būt biedējoša un satraucoša pieredze ikvienam, taču svarīgi ir iegūt pareizu diagnozi, lai jūs varētu sākt ārstēšanu, ja rodas kāda problēma. Ja jūs to nevarat izdarīt uzreiz, mēģiniet pēc iespējas labāk notīrīt vietu, kur jūs varētu būt inficēts. Apgabals var būt jutīgs vai niezošs, tāpēc, to tīrot, esiet uzmanīgs un saudzīgs.

Kad iegūsit rezultātus par STS statusu, neturiet tos noslēpumā – it īpaši, ja tie parāda, ka jums ir STS. Tas nozīmē, ka par to ir jāpaziņo partneriem, kuri, iespējams, ir inficējušies no jums (vai no kuriem jūs esat inficējušies), kā arī nākamajiem partneriem. Pateicoties sasniegumiem medicīnā, daudzas STS var ārstēt.

1 komentārs

  • 06.10.2021 00:31
    Vecis
    0

    Nenodarbosimies ar seksu un nebūs mums STS

0/ 0

Lasītākie

Padomi  Aktualitātes  
1
7669
Eskorta pakalpojumi Latvijā – vietas un lietas, kas jāzina
Padomi  Aktualitātes  
3
5720
Sieviešu ejakulācija jeb skvirts – kas tas ir un kā to panākt?
Aktualitātes  
3
4073
Erotiskā masāža, tās veidi un piedāvājums
Aktualitātes  
0
3124
8 iezīmes, kas padara tevi mazāk pievilcīgu

Komentētākie

Aktualitātes  
18
497
Kļūdas seksā, ko vīrieši nekad nepiedod!
Aktualitātes  
15
766
Lietas, kas vīriešiem patīk katrā seksa pozā
Aktualitātes  
13
591
Ko vēlas vīrieši 20, 35, 45… gados
Aktualitātes  
11
360
Pat zinātnieki ir pārsteigti: sievietes seksa laikā var piedzīvot 3 dažādus orgasmus

Visbiežāk kopīgotie

Aktualitātes  
3
4073
Erotiskā masāža, tās veidi un piedāvājums
Padomi  Aktualitātes  
3
5720
Sieviešu ejakulācija jeb skvirts – kas tas ir un kā to panākt?
Padomi  Aktualitātes  
0
376
5 jogas seksa pozas, kas uzlabos tava ķermeņa aprises
Aktualitātes  
0
352
Anālā seksa rotaļlietas: Kuru izvēlēties?