Sākoties jaunām attiecībām, mēs piedzīvojam tik daudz satraukuma un iekāres. Tikko iemīlējušies cilvēki ar seksu nodarbojas vairākas reizes nedēļā, ja ne vairākas reizes dienā. Bet, laikam ejot, lietas mainās. Sekss vairs ir tikai pāris reizes nedēļā – vai arī bez tuvības tiek pavadīti vairāki mēneši. Iespējams, ka viens no partneriem ar seksu joprojām vēlas nodarboties vairākas reizes nedēļā, bet otram šī ideja var nešķist pārāk vilinoša. Daudzus pārus attiecībās pārsteidz viena un tā pati problēma – dzimumtieksmes neatbilstība. Patiesībā, atšķirīgi libido ir visizplatītākā problēma, ar kuru pāri griežas pie attiecību terapeitiem.
Problēma rodas, ja pastāv atšķirība starp viena cilvēka vajadzību pēc seksa un partnera vajadzību pēc mazāka seksa daudzuma. Tas nav nekas jauns un ir ārkārtīgi izplatīta problēma, apgalvo seksa un attiecību psihoterapeite Miranda Kristofera.
Apvienotajā Karalistē veiktais pētījums atklāja, ka tas ietekmē vienu ceturtdaļu attiecību, savukārt ASV veiktie pētījumi liecina, ka problēma varētu būt vēl izplatītāka, ietekmējot pat katru otro pāri. Turklāt šī nav problēma, ar kuru saskaras tikai pieredzējuši heteroseksuāli pāri. Gay Star News aptauja, kurā piedalījās 1500 lasītāju, atklāja, ka 53% vēlas seksu biežāk nekā viņu partneris, savukārt tikai 22% atzina, ka viņu dzimumtieksme ir līdzīga.
Kas ietekmē libido?
Seksuālā vēlme var palielināties vai samazināties atkarībā no tā, kā cilvēks attiecas pret sevi un pret partneri, vai arī dzīves notikumu un pārmaiņu rezultātā, saka Kristofera. Patiesībā ir tik daudz lietu, kas var ietekmēt vēlmi nodarboties ar seksu – sākot no fiziskām problēmām, piemēram, sāpīga dzimuma vai ejakulācijas problēmām, līdz stresam, trauksmei un spēku izsīkumam. To var ietekmēt arī depresija, menopauze, novecošana, grūtniecība, dzemdības, veselības problēmas, zāles un kontracepcijas līdzekļi, alkohols un narkotikas.
Pastāv plaši izplatīta pārliecība, ka vīriešiem ir lielāka vēlme pēc seksa nekā sievietēm, bet Kristofera savā klīniskajā pieredzē norāda, ka sievietes mēdz izjust lielākas ciešanas, ja viņām ir lielāka vēlme pēc seksa nekā viņu partneriem.
“Dažiem tā noteikti ir nozīmīga problēma,” saka psihoterapeite, kuras pētījumi šajā jomā atklāja, ka tas var negatīvi ietekmēt attiecības un seksuālo apmierinātību, kā arī izraisīt konfliktus un ievērojami ietekmēt cilvēka pašcieņu un identitāti.
Kā risināt problēmu?
Nesaskanīgs libido var kļūt par problēmu, kas jārisina gadījumā, ja tas izraisa strīdus, ietekmē attiecības vai seksuālo apmierinātību vai liek kādam no partneriem apsvērt iespēju krāpt otru, vai apšaubīt viņu attiecību nākotni.
Seksuālā vēlme tomēr nav tikai slēdzis, kuru var uz brīdi ieslēgt un izslēgt. Galvenais, kas var labot seksuālās neatbilstības problēmas, ir komunikācija, saka Kristofera. Taču to ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt: aptaujas atklāj, ka pāri ir īpaši kūtri uz sarunām par seksu. Aptaujā, kurā piedalījās 24’000 respondenti no 12 Eiropas valstīm, atklājās, ka cilvēki īpaši nesteidzas runāt par seksu ne ar savu partneri, ne draugiem.
Bet, lai saprastu, kāpēc vēlmes atšķiras, jums par to ir jārunā! Jārunā par to, kas jūs uzbudina un tieši pretēji, kas nomāc vēlmi pēc seksa. Svarīgi ir runāt par to, ko katrs vēlas, un, protams, kad ir tas brīdis, kad to vēlaties darīt.
Sarunas arī dod iespēju abām pusēm atklāt, vai ir kāds risinājums vai tuvības līmenis, kas būtu ērts abiem – kompromiss, kas der abiem partneriem.
Ir vērts paturēt prātā, ka sekss ne vienmēr nozīmē arī klasisku dzimumaktu. Tas varētu nozīmēt masturbēšanu, pieskārienus, skūpstīšanos, orālo seksu vai seksa rotaļlietu izmantošanu kopā.
Pētījumā, kurā piedalījās 179 sievietes, kuras atrodas ilgtermiņa attiecībās ar vīriešiem, dalībniecēm tika jautāts, ko viņas dara, lai viņu vēlme pēc seksa atgrieztos pareizajās sliedēs. Atbildes ietvēra: nodarbošanos ar seksu pat ja to nevēlas, seksa rotaļlietu izmantošanu, fizisku tuvību partneriem bez seksa vai seksa ieplānošanu.
Ko iesaka eksperti?
Losandželosas seksa terapeite Džamila Dausone mudina cilvēkus koncentrēties uz iepriekšējo seksuālo pieredzi, kas bija patīkama jums abiem. Kādos apstākļos jūs jutāties pietiekami uzbudināti, lai nodarbotos ar seksu? Un ko jūs abi darījāt, kas bija tik uzbudinošs? “Koncentrēšanās uz lietām, kas ir bijušas veiksmīgas, un mēģinājums tās pārvērst pašreizējā situācijā, var patiešām palīdzēt,” skaidro terapeite. “Izmantojiet pagātnes pozitīvo pieredzi savā labā.”
Vispārējai tuvības palielināšanai ikdienas dzīvē var būt arī pozitīva ietekme – tas var nozīmēt pieglaušanos, sēžot blakus uz dīvāna, apskāvienus, sadošanos rokās un atvērtāku attieksmi pret citiem jūsu dzīves aspektiem.
Bet atcerieties: “seksa neesamība nav pasaules gals”, apgalvo seksa skolotāja Rūbija Rera.
Rera, kura identificējas kā queer un nemonogāme, iesaka līdzsvarot to, kādas ir mūsu cerības attiecībā uz seksu. “Savās attiecībās es pārdzīvoju dažādus laikus, kad dažreiz es vēlos visu laiku nodarboties ar seksu, un to dara arī mana partnere, un citreiz viena no mums vai abas reizē dažādu iemeslu dēļ vienkārši to nevēlamies,” viņa skaidro.
Kad šāds periods pienāk, viņa mudina cilvēkus būt laipniem vienam pret otru.
“Ja tu ar līdzjūtību un laipnību vari domāt par sevi un situāciju, kurā atrodies, un pēc tam ar tādu pašu laipnību domāt arī par citiem situācijā esošajiem cilvēkiem, tas ir patiešām labs sākumpunkts,” atklāj Rera.
Un, ja problēma pastāv pat pēc tam, kad esat par to runājuši un mēģinājuši atrast stratēģijas vai kādu vidusceļu, iespējams, ir vērts izmantot profesionāļa palīdzību.
“Ja cilvēki apšauba attiecību nākotni vai meklē citu cilvēku ārpus attiecībām, lai piepildītu savas seksuālās vēlmes,” saka Kristofera, “tad šis būtu tas brīdis, kad meklēt seksa un attiecību terapeita palīdzību.”
Oreo
Labākais padoms, ko varu sniegt – katru reizi, kā partnerim ar augstāko libido gribas seksu, viņš dodas masturbēt, protams pasakot par to otram. Otrs jebkurā laikā var pievienoties – ja negrib, tad nekādā gadījumā nepārmet to viņam. Ja grib, tad super! Bet te ir jābūt patiešām labās, uzticamās un SAPROTOŠĀS attiecībās.
Anna
hmm.. nu te ir vēl viena ļoti svarīga nianse. Nekad nevajag cerēt, ka otrs tiešām pievienosies. Tas reāli var sabojāt dzīvi. Visu laiku tāds saspringums – viņš atnāks vai neatnāks…
janka
neeksistējošs libido var ļoti nopietni ietekmēt attiecības. saku pec pieredzes. manas draudzenes gadījumā tas ir no zālēm kas obligati jālieto. ir ļooti viegli justies nevajadzīgam 🙁
Liene
Manuprāt, šī ir ļoti populāra problēma. It īpaši ap 30-40 gadiem. Tad cilvēki sāk apsvert domu krāpt savu dzīves biedru. Jauniešiem šī problēma neliekas tik traka, viņi ir vairāk gatavi kaut kam jaunam.
edmundsons
Nezz kaa tas ir man taa nav bijis… maneejai parasti patiik xd
Sinča
jauniešiem šī problēma arī ir ļoti aktuāla it īpaši ja esi kautrīgs..!!!!;)
janis
AR ŠO NEESMU SASKĀRIES