Sekss ir cilvēka dabiskā nepieciešamība, un tas ir ļoti normāli, kā arī veselīgi, ja personai piemīt spēcīgs libido. Bet seksuālās vēlmes dažiem cilvēkiem var iziet ārpus kontroles un pārvērsties par atkarību. Atšķirība starp jauku laika pavadīšanu, nodarbojoties ar seksu, un atkarību no tā ir diezgan acīmredzama. Veselīgu dzimumtieksmi ir iespējams kontrolēt. Ja sekss nav pieejams, tā noteikti ir vilšanās, bet tā nekad nav postoša problēma. Taču, ja cilvēkam ir atkarība no seksa, lietas ir pavisam citādas.
Kad kāds ir atkarīgs no seksa, viņš sāk izmisīgi izjust savu seksuālo tieksmi, neatkarīgi no tā, ko tas maksātu. Tādēļ sekss.lv piedāvā nelielu informācijas apskatu par to, kā atpazīt atkarību no seksa.
Seksa atkarība izpaužas vairākos veidos. Tāpēc jums ir jāmeklē iespējamās brīdinājuma zīmes, ka jums vai jūsu partnerim varētu būt atkarība no seksa.
Tās iespējams identificēt šādi:
– Persona katru dienu masturbē;
– Personai ir daudz seksuālo partneru vai viņš krāpj savu partneri;
– Sekss dominē cilvēka dzīvē, izslēdzot citas darbības;
– Persona iesaistās seksā pa telefonu, datoru, skatās pornogrāfiju vai izmanto prostitūcijas pakalpojumus;
– Ekstrēmos gadījumos persona iesaistās arī noziedzīgās darbībās, kas ietver vajāšanu, izvarošanu, uzmākšanos bērniem vai incestu.
Citas psiholoģiskās pazīmes, kurām jāpievērš uzmanība:
– Personas dzīvē pastāvīgi ir krīze, jo sekss ir vienīgā prioritāte, tāpēc viss pārējais dzīvē ir mazsvarīgs;
– Persona nevar koncentrēties uz neko ilgāk par 10 minūtēm, jo domas arvien pievēršas savai fantāzijas pasaulei;
– Persona neņem vērā iespējamās sekas, nodarbojoties ar ārkārtīgi daudz seksa, un tas nekontrolējami tiek turpināts darīt;
– Personas attiecībās ar partneri vienmēr pastāv emocionāla spriedze, jo seksa atkarībnieka prāts vienmēr ir vērsts tikai uz fizisku tuvību;
– Persona jūtas bezspēcīga, jo pat tad, kad tiek mēģināts iegūt kontroli pār savu atkarību, rezultātā tam tomēr ļaujas.
Vai seksa atkarība ir izdomājums?
Kaut arī līdzās citām atkarībām aizvien biežāk tiek piesaukta “seksa atkarība”, psihiatri norāda, ka šāda diagnoze psihoterapijā nepastāv, uzskatot šo jēdzienu par konservatīvu moralizētāju izgudrojumu, vēsta laikraksts “Der Spiegel”
Psihoterapeiti norāda, ka seksuālas tieksmes ir pilnīgi normāla cilvēka uzvedības daļa un tajā nav nekā patoloģiska, pat arī pārspīlētā formā.
Vācu eksperti uzskata, ka “seksa atkarības” kā slimības piekritēji par diagnozes noteikšanas kritēriju definējuši vismaz septiņu orgasmu sasniegšanu nedēļas laikā, personai seksuālām aktivitātēm veltot vienu vai divas stundas dienā.
Lai arī cik dažādi būtu uzskati, ja pārmērīga tieksme pēc seksa degradē Jūsu dzīvi, būtu vēlams vērsties pēc palīdzības pie speciālista.