Ilgu laiku valdīja uzskats, ka līdz ar vecumu libido samazinās, un, kad iestājas menopauze, sievietes dzimumdzīve beidzas pavisam. Bet tā nav taisnība, saka eksperti. Dzīves kvalitātei pēc 50 gadu vecuma nav jāpasliktinās – tā pat var uzlaboties. Kā to panākt?
Pirmkārt, nebaidies no vārda “menopauze” vai “klimakss” un esi tam gatava. Endokrinologiem, gerontologiem un ginekologiem šajā jautājumā ir daudz ko piedāvāt. Lūk, kas tev jāzina par menopauzi: kuri bieži skandināti apgalvojumi ir patiesi un kuri ir mīti.
Patiesība par menopauzi
1. Seksuālā aktivitāte menopauzes laikā uzlabo sievietes veselību
Menopauze nav šķērslis seksam. Šo noteikumu nevajadzētu aizmirst. Visi eksperti ir vienisprātis: labākais veids, kā pārvarēt menopauzes radītās neērtības, ir regulāra seksuālā dzīve. Sekss lieliski ietekmē asinsriti, kā arī sievietes psiholoģisko stāvokli. Pat ja menopauzes laikā ir attīstījusies virkne slimību, nevajadzētu atteikties no seksuālās dzīves, jo tas negatīvi ietekmēs tavu libido un vispārējo fizisko stāvokli.
Turklāt menopauze ir kā otrā jaunība. Padomā pati: bērni ir izauguši, seksuālās sajūtas saglabājušās tikpat spilgtas, nav grūtniecības riska, migrēnas un citas PMS raksturīgas sāpīgas sajūtas ir pazudušas. Šķiet, kad vēl baudīt dzīvi, ja ne tagad? Taču daudzas sievietes šo periodu pieņem kā visa – jaunības, seksa, mīlestības – beigas.
Kas īsti notiek sievietes ķermenī menopauzes laikā? Estrogēna līmenis samazinās ātrāk nekā testosterona līmenis. Un tieši testosterons ir atbildīgs par seksuālo aktivitāti. Tā nu sanāk, ka testosterons nekur nepazūd un nemazinās. Tātad vēlme nepāriet. Sievietes fizioloģija ir tāda, ka pēc menopauzes viņa vēlas seksu vēl vairāk.
2. Spēja piedzīvot orgasmu nepazūd
Pastāv viedoklis, ka sekss ir tikai skaistajiem un jauniem. Tā nav taisnība! Tu vai būt 90 gadus vecs, tev var būt veselības problēmas, vari sēdēt ratiņkrēslā, bet mīlēšanās un vēlme pēc seksa tāpat nekur nepazūd. Tev tikai jāpatur prātā, ka sievietēm, sasniedzot menopauzi, samazinās estrogēns, un tas ietekmē maksts sekrēciju – paliek mazāk mitruma. Tāpēc stimulācija un pats sekss aizņem vairāk laika nekā jaunībā, un sievietei priekšspēle kļūst vēl svarīgāka. Arī spēja sajust orgasmu ar vecumu nemazinās. Pat 85 gadus veca sieviete var izjust orgasmu.
Zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka sekss ietekmē gan vīriešu, gan sieviešu dzīves ilgumu, novērš smadzeņu atrofiju. Mēģini nodarboties ar seksu regulāri, vismaz divas reizes mēnesī, un neaizmirsti par masturbāciju – izrādās, ka tas ir īpaši noderīgi vecumdienās. Ja tev nav partnera, izmanto seksa rotaļlietas.
3. Dzimumdzīve menopauzes laikā uzlabojas
Nepatīkamos menopauzes simptomus lieliski ārstē ar hormonterapiju. Jā, dažreiz pusmūža sievietes sūdzas par samazinātu libido. Ārsti, papildus hormonu terapijai sievietēm bieži iesaka trenēt intīmos muskuļus, lai nepieļautu muskuļu atrofiju vai mazā iegurņa orgānu nolaišanos. To var panākt ar vaginālajām bumbiņām – tās palīdz trenēt iegurņa pamatnes muskuļus. Tās var būt dažāda izmēra un svara – vieglākas un lielākas bumbiņas ir iesācējiem, smagākas un mazākas bumbiņas ir pieredzējušiem spēlētājiem.
Maksts bumbiņas darbojas pēc šāda principa: lai svaru noturētu sevī iekšā, muskuļiem ir jāsasprindzinās. Kad šie iekšējie muskuļi tiek noslogoti, tie pamazām kļūst stiprāki.
Mīti, kas saistīti ar menopauzi
1. mīts. Menopauzi vienmēr pavada savārgums un karstuma viļņi
Kā skaidrots medicīnā, svīšanu un karstuma viļņus vislabāk var ārstēt ar hormonterapiju. Progesterons un estrogēns – labākā kombinācija un labākā terapija. Pat mazām devām ir aizsargājoša iedarbība un palielinās kaulu audu blīvums. Tāpēc sievietēm, ja viņas vēlas pagarināt jaunību, saglabāt labu izskatu un seksuālo aktivitāti, iesaka apmeklēt ārstu un konsultēties par hormonu lietošanu.
2. mīts. Sekss menopauzes laikā vairs nesagādā prieku
Pētījumi liecina: seksualitāte un libido nav saistīti ar estrogēnu līmeni, kas menopauzes laikā ievērojami pazeminās. Turklāt pēc aptaujas rezultātiem aptuveni 50 procenti sieviešu atzina, ka nav pamanījušas, ka viņu interese par seksu būtu samazinājusies. Patiesībā mazāk nekā 20 procenti sieviešu piedzīvo ievērojamu libido samazināšanos. Tomēr pat tie 20 procenti var būt aizspriedumu un cerību rezultāts. Tāpēc nebrīnies, ja menopauzes laikā tava intīmā dzīve kļūst bagātāka nekā iepriekš.
3. mīts. Pēc menopauzes izmainās viss ķermenis
Menopauze ir dabiskas izmaiņas organismā, hormonu pārkārtošanās, kas ar vecumu notiek arī vīriešiem. Šajā periodā krītas sievietes organismam ļoti svarīgo hormonu progesterona un estrogēna līmenis. Šie procesi ne tikai nodrošina to, ka nevar iestāties grūtniecība, bet notiek pārmaiņas arī ādas un matu stāvoklī, arī vielmaiņas procesos. Šajā periodā sieviete var pieņemties svarā. Bet, ja esi gatava šīm pārmaiņām, tās nekādā veidā neietekmēs tavu dzīves kvalitāti. Ko darīt? Ēd pareizi, ievēro veselīgu dzīvesveidu, dzīvo aktīvu dzīvi (arī seksuāli), atmet smēķēšanu un alkoholu, ja nepieciešams, lieto hormonus. Tas nodrošinās skaistumu un veselību daudzus gadus uz priekšu. Galu galā menopauzes simptomi var ilgt nevis 3-5 gadus, kā agrāk domāja ārsti, bet pat 10 gadus.
4. mīts. Menopauze padara sievietes histēriskas
Dažām sievietēm menopauze var būt ļoti mierīgs periods, bet citas faktiski kļūst aizkaitināmākas. Ir vairāki faktori, kas ietekmē emocionālo stāvokli menopauzes laikā: personīgā veselība un reproduktīvā vēsture; ēšanas paradumi; smēķēšana, alkohola lietošana; sievietes gatavība griezties pēc palīdzības pie ārstiem.
5. mīts. Pēc menopauzes iestāšanās vairs nav jāuzmanās no grūtniecības
Tā nav taisnība. Pēc menopauzes grūtniecības iestāšanās iespēja ievērojami samazinās, taču nav pilnīgas garantijas, ka grūtniecība nevar iestāties. Kontracepcijas līdzekļu lietošana joprojām ir aktuāla vismaz divus gadus pēc menstruālā cikla beigām, jo šajā laikā joprojām pastāv grūtniecības iespēja.
- 18. GADSIMTA ceļvedis seksa pozās
- Kā “OnlyFans” palīdz sportistiem gūt peļņu, popularitāti un sazināties ar faniem
- Intīmas attiecības: izpētiet jutekliskas pozas dziļākām saitēm
- Zinātnieki atbild, kas ir veselīgāk orālā seksa laikā: izspļaut vai norīt
- Pastāv viens galvenais iemesls, kas ietekmē sieviešu apmierinātību guļamistabā