“Edging” (vārds, kuram īsti nav atbilstoša latviska tulkojuma, bet to varētu salīdzināt ar “apstāšanos pie robežas/malas”) ir prakse atturēt sevi no orgasma sasniegšanas tieši tad, kad atrodaties “uz robežas” — tieši pirms seksuālās kulminācijas sasniegšanas.
Šī prakse ir ieguvusi popularitāti tikai pēdējo gadu laikā, solot “labāku orgasmu”, taču patiesībā tā ir vairāk nekā pusgadsimtu veca priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanas metode. 1956. gada rakstā, kas publicēts žurnālā “Journal of Sexual Medicine”, Džeimss H. Semanss lasītājus iepazīstināja ar “stop-start metodi”, lai palīdzētu cilvēkiem izturēt ilgāk pirms orgasma sasniegšanas.
Lai arī tas izklausās vienkāršs un ātri sasniedzams mērķis, “edging” ir vairāk kā maratons. Jāsaprot, ka nepietiks ar vienu vai divām šādām reizēm, lai iegūtu labāku orgasmu un spēju izturēt ilgāk.
Holistiskākā līmenī šis process var likt jums labāk apzināties savu seksuālo reakciju gan darbojoties vienatnē, gan kopā ar partneri.
Kas jums jāzina, pirms orgasma kontroles uzsākšanas?
Pirmkārt, ir svarīgi apzināties, ka veselīgai seksa dzīvei eksperimenti ir vitāli svarīgi! “Edging” palīdzēs labāk izprast sava ķermeņa reakcijas, un palīdzēs atbrīvoties no satraukuma, kas nereti rodas cilvēku seksuālajā dzīvē.
Un, runājot par orgasma kontroli, tu papildu iemācīsies arī par četriem uzbudinājuma posmiem. Zinot tos, varēsi noteikt, kad pārtraukt un sākt stimulāciju:
- Satraukums. Cilvēka āda sāk sarkt, muskuļi kļūst saspringti, sirdsdarbība kļūst ātrāka, asinis sāk ātri plūst uz leju uz dzimumlocekli vai klitoru un maksti. Maksts kļūst slapja un sēklinieku maisiņi savelkas.
- Plato. Viss, kas notika 1. posmā, kļūst vēl intensīvāks. Tu jūties arvien tuvāk orgasmam. Šis ir posms, kurā vajadzētu sagatavoties stimulācijas pārtraukšanai vai palēnināšanai.
- Orgasms. Notiek virkne nervu un muskuļu reakciju, izraisot ekstāzes sajūtu, pastiprinātus izdalījumus no maksts un spermas ejakulāciju no dzimumlocekļa. Taču, kad tiek trenēta orgasma kontrole, tas ir posms, no kura jāmēģina izvairīties.
- Atrisinājums. Pēc orgasma audi atgriežas neuzbudinātā izmērā un krāsās, kā arī normalizējas visas sajūtas. Tas ir arī tad, kad sākas īslaicīgs laika posms, kurā cilvēks nevar atkal uzbudināties. Tas var ilgt no dažām minūtēm līdz dažām dienām vai ilgāk.
5 veidi, kā mājās izmēģināt “Edging” jeb orgasma kontroli
Ja tevi interesē kontrolēt savu orgasmu, sāc, koncentrējoties uz to, ko jūti tieši pirms orgasma, un paliec šajā posmā. Galvenais ir ieklausīties savā ķermenī un atpazīt pazīmes. Tas noteikti prasīs vairākus piegājienus un arī kļūdīšanās ir garantēta, bet tas nekas.
Pirmkārt, sāksim ar visvienkāršāko — stop-start metodi:
Solo
- Sagatavo sev ērtu atmosfēru. Aizslēdz durvis, izslēdz apgaismojumu, ieslēdz mūziku utt.
- Fiziskais noskaņojums. Aizver acis un sāc pieskarties sev, līdz dzimumloceklis kļūst ciets vai maksts kļūst mitra.
- Sāc masturbēt. Glāsti savu dzimumlocekli, stimulē savu klitoru vai jebko citu, kas liek tev iekarst.
- Kad jūti, ka tūlīt kulminēsi, pārtrauc stimulāciju. Pārtrauc vai palēnini kustības. Ja nepieciešams, dziļi ieelpo vai atver acis.
- Atgriezies pie tā, kas tevi uzbudināja. Ņem vērā, kā mainās tavs ķermenis: vai jūties saspringts? Vairāk uzbudināts? Svīšana vai tirpas?
- Sāc vēlreiz pieskarties sev vai masturbē ātrāk. Pēc pārtraukuma atkārto 1.–3. darbību vēlreiz. Dari to, līdz jūties gatavs orgasmam.
- Šajā reizē ļauj sev sasniegt orgasmu. Varbūt pamanīsi, ka tavs orgasms būs ilgāks vai intensīvāks. Pievērs īpašu uzmanību sajūtām un pārbaudi, vai orgasma kontrole ir ietekmējusi tavu baudas izjūtu.
Ar partneri
- Uzbudinieties, izmantojot iecienītākās priekšspēles aktivitātes vai pozas ar savu partneri. Mēģiniet nodarboties ar orālo seksu, stimulējot viņas G punktu, laizot vai sūcot krūtsgalus, vai jebko citu, kas viņai liek justies labi.
- Pārliecinies, vai mīļotais cilvēks ir skaļš, vai viņš/viņa dod kādas norādes par to, ka sajūtas ir labas.
- Uz brīdi samazini vai pilnībā pārtrauc stimulāciju.
- Sāc stimulēšanas procesu vēlreiz, pēc tam atkārto 3. darbību, līdz partneris ir gatavs kulminēt.
Nākošā metode ir paredzēta cilvēkiem ar dzimumlocekļiem — saspiešanas metode:
- Uzbudinies.
- Stimulē sevi līdz orgasmam.
- Tieši pirms orgasma saspied dzimumlocekļa galvu, lai apturētu orgasmu.
- Pagaidi 30 sekundes, pēc tam atkal sāc stimulēt sevi.
Ir pierādīts, ka šī nākamā metode palīdz cilvēkiem ar priekšlaicīgu ejakulāciju — “ballooning”:
- Atrodi dzimumlocekļa zonu, kas ir īpaši jutīga.
- Nepieskaries nevienai citai dzimumlocekļa vietai — tikai šai vietai.
- Viegli pārvieto pirkstu ap šo apgabalu pa apli. Turpini berzēt zonu, līdz loceklis ir pilnībā ciets, un turpini līdz brīdim, kad jūti, ka gatavojies beigt.
- Pārtrauc pieskarties savam dzimumloceklim tieši pirms orgasma.
- Ļauj tam kļūt nedaudz mīkstam, pēc tam atkal berzē šo vietu, līdz esi tuvu orgasmam.
Atkārto to tik reižu, cik vēlies, bet nebeidz. Tiek uzskatīts, ka šī metode palīdz izturēt ilgāk, apmācot sevi kontrolēt, tāpēc atturēšanās no orgasma ir galvenais, lai šis vingrinājums izdotos.
Ja jūties īpaši azartisks, izmēģini vibratoru:
Izmantojot vibratoru, vari izpētīt dažādus leņķus, iespiešanās līmeņus, vibrācijas ātrumus un ritmus un daudz ko citu. Izmanto savu iztēli!
Kādu labumu dod orgasma kontrolēšana?
“Edging” jeb orgasma kontrole var sniegt dažādas priekšrocības:
1. Palīdz vieglāk sasniegt orgasmu
2014. gadā tika veikts pētījums, kurā piedalījās 96 sievietes. Tajā tika atklāts, ka tām sievietēm, kas ikdienā masturbē, ir lielāka iespēja sasniegt orgasmu.
Ja neesi veltījusi daudz laika sava ķermeņa iepazīšanai, iespējams, pat nezināsi, kas tevi uzbudina — un tas var pārvērsties par nepiepildāmu seksuālo pieredzi un veicināt satraukumu seksa laikā.
2. Samazinās apmulsuma sajūta, veidojas izpratne par ķermeni un pārliecība
2006. gada pētījumā, kurā piedalījās gandrīz 2000 sieviešu, atklājās, ka trīs ceturtdaļas no viņām ziņoja par dažādām seksuālām disfunkcijām, taču viņas jutās pārāk neērti, lai par tām runātu ar savu ārstu.
Uzzinot vairāk par sevi, izmantojot orgasma kontrolēšanu, tu vari iegūt vairāk “datu” un pārliecības, ar kuru vērsties pie ārsta vai pat partnera par visiem jautājumiem vai problēmām, ar kurām saskaries seksuālajā dzīvē. Tas var radīt labākus rezultātus veselības jomā.
3. Noņem uzsvaru uz dzimumakta
Visbeidzot, 2018. gadā veiktais pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 sieviešu, atklāja, ka daudzas (apmēram 36,6%) var sasniegt orgasmu tikai ar klitora stimulāciju, savukārt tikai 18% var sasniegt orgasmu ar dzimumakta palīdzību vien.
Šie rezultāti parāda, cik svarīgi ir eksperimentēt ar tādām aktivitātēm kā “edging”, kas ļauj izpētīt neskaitāmos veidus, kā sevi uzbudināt.
Kā zināt, kad pārtraukt procesu un kulminēt?
Tas ir atkarīgs tikai no tevis! Ja tu dari to vienatnē, jūties brīvi ļauties orgasmam, kad vien jūties tam gatavs. Ja darbojies kopā ar partneri, klausies viņā. Runājiet viens ar otru vai izdomājiet kādu īpašu zīmi vai vārdu, lai otrs zinātu, kad esi gatavs beigt. Ieklausīšanās šeit ir galvenais!
Ņem vērā arī to, ka “edging” var izraisīt to, ko sauc par “pus-orgasmu“. Kad tas notiek, tu, iespējams, nejutīsi orgasma ietekmi uz visu ķermeni, piemēram, maksts kontrakcijas, vai jutīsies tā, it kā tuvotos “malai”, taču nevarēsi sasniegt orgasmu, pat ja būsi tam gatava.
Līdzīgi var gadīties arī vīriešiem – var rasties sajūta, it kā tūlīt beigsi, taču spriedze, kas parasti noved līdz ejakulācijai, pazūd. Ir iespējams piedzīvot arī “sauso orgasmu” – ir orgasma sajūta, taču neizdalās sperma.
Par sausajiem orgasmiem nav jāuztraucas. Tas viss ir dabiski un reizi pa reizei tādi var gadīties. Tie nav saistīti ar tavu seksuālo potenci un daudzos gadījumos neietekmē auglību. Bet, ja tu uztraucies, apmeklē ārstu vai seksuālās veselības speciālistu, lai veiktu pārbaudi.
Daži veselības un drošības apsvērumi, kas jāpatur prātā
Iespējams, ka saskarsies ar stāvokli, ko sauc par aizkavētu ejakulāciju. Šī stāvokļa sekas parasti ir psiholoģiskas, jo no orgasma kontroles un neejakulēšanas var rasties stress un trauksme.
Vēl viena izplatīta tēma, kas saistās ar “edging” ir tā, ka orgasma kontrolēšana vīriešiem izraisa epididimālu hipertensiju, ko labāk pazīstam ar segvārdu “zilās olas”.
Pastāv nepatiesi apgalvojumi par “kaitējumu”, kas var rasties, ja vīrietis uzbudināsies, bet nebeigs. Bet patiesībā “zilajām bumbām” nav ilgtermiņa ietekmes uz cilvēka seksuālo veselību.
Viena no galvenajām blakusparādībām, kas jāņem vērā, ir pieeja šai praksei. Ja šī metode kļūst par prioritāti jūsu seksuālajā dzīvē vai attiecībās, tas var izraisīt personiskas ciešanas, samazinātu seksuālo apmierinātību un attiecību konfliktus. Nekad nekavējiet kāda baudu bez viņa piekrišanas! Orgasms nav seksa būtība!
Ja jūs uztraucaties, ka nevarat ejakulēt pat tad, kad vēlaties, konsultējieties ar ārstu vai seksuālās veselības speciālistu.
- 18. GADSIMTA ceļvedis seksa pozās
- Kā “OnlyFans” palīdz sportistiem gūt peļņu, popularitāti un sazināties ar faniem
- Intīmas attiecības: izpētiet jutekliskas pozas dziļākām saitēm
- Zinātnieki atbild, kas ir veselīgāk orālā seksa laikā: izspļaut vai norīt
- Pastāv viens galvenais iemesls, kas ietekmē sieviešu apmierinātību guļamistabā